Podplukovník hraničnej polície Afganistanu Ahmad Šah je v Sečovciach od 12. septembra. Taliban ho ako odporcu režimu posadil na rok a pol do väzenia a potom ho odsúdil na smrť. „Mal som iba jednu možnosť. Mojej rodine sa podarilo podplatiť hraničiarov, ušiel som z väzenia a potom aj s celou rodinou do Pakistanu. Manželka s deťmi tam ostala. Z Pakistanu som išiel do Indie a tam som sa pokúšal dostať vízum do Nemecka, Francúzska, Ruska, hocikde do Európy. Podarilo sa mi dostať iba české. Prileteli sme niekoľkí do Prahy a tam nám jeden Afganec ponúkol, že nás dostane do Nemecka. Zaplatili sme mu po päťsto dolárov a on nás odviezol. Po niekoľkých hodinách nás vyložil na ceste, povedal, že sme už v Nemecku, a odišiel. Keď nás polícia zadržala, zistili sme, že sme na Slovensku, a tak som v Sečovciach,“ rozpráva svoj príbeh asi 35-ročný muž a dúfa, že raz sa mu podarí dostať tam, kde chce, a potom opäť stretnúť ženu a deti. Na otázku, koľko ho stál útek z talibanskej väznice do Pakistanu, odpovie, že v prvom prípade 10 miliónov afgánov, čo je asi 1 500 amerických dolárov, prechod do Pakistanu a Indie 700 dolárov.
Indický lekár Abbas Mohamed Indiu odišiel v máji z vlasti preto, že chce žiť medzi normálnymi ľuďmi. Niečo podobné tvrdí aj iracký policajt Kalav Selam z Bagdadu. Údajne nemá chuť nechať sa kvôli Husajnovi zabiť americkými raketami a hovorí, že roky trvajúci vojnový stav je niečo strašné. Želá si iba jedno - pokoj a slušnú prácu.
Z celkového počtu utečencov, ktorí prešli útvarom v Sečovciach, najviac pochádzalo z Indie. V poradí druhým štátom je Afganistan, potom nasleduje Vietnam, Čína a ďalšie krajiny tretieho sveta. „Mali sme tu už aj Afričanov, ba dokonca aj jedného Čecha, ktorý chcel emigrovať na Ukrajinu,“ poznamenáva o raritách, ktoré sa udiali v útvare, jeho riaditeľ. Čecha vrátili domov.
KATARÍNA LUKÁČOVÁ