Zmenila SDĽ postoj k privatizácii SPP?
„Do tejto chvíle politické orgány o tom nediskutovali. Takže oficiálne nie.“
Išlo teda o iniciatívu Magvašiho alebo sa vyjadroval aj s vedomím vedenia strany?
„O názoroch, ktoré minister Magvaši prezentoval, sa diskutuje. Predstavil novú alternatívu, ktorá by bola využiteľná pri reforme dôchodkového poistenia. Predpokladám teda, že minister hovoril o veciach, ktoré aj oficiálne predloží straníckym orgánom.“
O SPP však minister hovoril na tlačovke SDĽ. To vyzerá ako stanovisko strany. Nie?
„Vnímam to ako stanovisko ministra, ktorý týmto veciam rozumie. Keďže je to nominant SDĽ, je úplne v poriadku, že to hovoril na našej tlačovke.“
Chcete problém privatizácie SPP otvoriť na koaličnej rade?
„To neviem predpovedať. Fakt je, že v SDĽ sa množia názory na to, aby postup privatizácie SPP bol iný.“
Ale vláda už schválila postup privatizácie SPP. Hlasovali za to aj ministri SDĽ. Prebieha medzinárodný tender. Čo s tým?
„Je problém, že vláda už schválila takýto postup aj s hlasmi ministrov SDĽ. Toto sa rozhodne nemalo stať, malo to byť hlbšie prediskutované. Ak sa množia takéto hlasy, asi by bolo správne povedať, čo je ešte možné zmeniť v rozbehnutom procese privatizácie.“
Je si SDĽ vedomá toho, že vyhlásenia typu Magvašiho môžu mať nepriaznivý vplyv na cenu SPP?
„V tom prípade sa núka otázka, či sa oplatí SPP privatizovať. Myslím si, že tento postup mal byť viac harmonizovaný aj so situáciou v západnej Európe. Chybu urobila vláda, keď sa bez hlbšej diskusie pustila do privatizácie. Chybu sme urobili aj my, že sme neprišli s takýmito návrhmi v čase, keď sa spúšťal proces výberu strategického partnera na predaj plynární.“
Pokiaľ SDĽ nenájde väčšinovú podporu vo vláde, privatizácii SPP už nezabráni. Ako budete postupovať ďalej?
„Malo by sa povedať, čo privatizácia Slovensku prinesie. Pred polrokom nikto nehovoril, že treba rýchlo zvyšovať cenu plynu pre domácnosti a podniky, lebo to podmieňuje privatizáciu. Naši koaliční partneri mali byť takí korektní, aby povedali, že vládou schválený kalendár zvyšovania cien je nereálny. Ak my teraz zistíme, že sa objavujú nové a nové podmienky, aby privatizácia SPP bola úspešná, tak je namieste vrátiť sa k zásadnému rozhodnutiu.“
Ak by sa mal privatizovať menší balík akcií SPP, znamenalo by to zastavenie privatizácie. Táto vláda by už privatizáciu SPP nestihla zrealizovať. To by však prinieslo výpadok zdrojov na rozbehnutie dôchodkovej reformy, ktorú má pod patronátom práve minister Magvaši.
„Minister Magvaši nás informoval, že v priebehu budúceho roka by mali byť prijaté zákony nevyhnutné na uskutočnenie dôchodkovej reformy a až v roku 2003 bude potrebné uvoľniť prvé financie na samotnú realizáciu. Takže táto vláda peniaze na dôchodkovú reformu potrebovať nebude.“
IGOR STUPŇAN