Turzovka 4. decembra (TASR) - Hlavnú cenu 35. ročníka literárnej súťaže mladých autorov Jašíkove Kysuce dnes udelila porota v Turzovke Petrovi Gettingovi za poviedku Epizóda so zlým koncom, stredom, začiatkom.
Prémie Literárneho fondu získali Terézia Kontová za prózu Fara, Matej Thomka za prózu Priedomie a Ján Urban za prózu Rituál. Cenu Kysúc dostal Milan Maťaše za súťažný text Kysucké reminiscencie na veci prazvláštne.
Predseda poroty Pavol Rankov pre TASR skonštatoval, že napriek poklesu počtu prihlásených prác, ktorých bolo iba 23, kvalita neklesla. "Ocenené poviedky sú na veľmi dobrej úrovni a autori sú zrelí na to, aby začali byť viac publikačne činní," dodal Rankov.
Podľa riaditeľky Kysuckej knižnice v Čadci Janky Mudríkovej chcú organizátori zatraktívniť súťaž aj možnosťou komunikovať prostredníctvom internetovej stránky, na ktorú prvýkrát umiestnili súťažné texty. "Komunikácia cez internet je populárnejšia ako cez poštu. A tak sme ako knižnica zvážili túto možnosť vytvoriť na internete portál Jašíkových Kysúc, kde by si záujemcovia o túto súťaž mohli načrieť do histórie, zobrať si odtiaľ nejaké informácie alebo komunikovať s organizátormi," uviedla Mudríková.
Propagáciu súťaže mladých prozaikov prostredníctvom internetu oceňuje aj Pavol Rankov. Mladí ľudia uspokojujú podľa jeho vyjadrenia svoje čitateľské potreby prostredníctvom internetu a možno ani nevedia, že existuje súťaž, ktorá má pevne stanovenú uzávierku. "Propagácia prostredníctvom internetu Jašíkovým Kysuciam len pomôže. Najmä z dôvodu, že táto celé desaťročia najprestížnejšia súťaž pre mladých autorov sa tak nestane staromódnou a udrží krok s dobou," dodal predseda poroty.
Celoslovenskú literárnu súťaž mladých autorov pripravila Kysucká knižnica v Čadci a mesto Turzovka v spolupráci so Spolkom slovenských spisovateľov a Literárnym fondom. Výber súťažných prác z tohto a predchádzajúcich ročníkov je uverejnený na internetovej adrese www.jasikovekysuce.webpark.sk.
mj bar TASR ponúka k správe zvukový záznam.