Euro okrem nevyhnutného chaosu v eurozóne ovplyvní finančné transakcie v minimálne pätnástich krajinách západnej Afriky. Tie sa doteraz delili o spoločnú menu napojenú na francúzsky frank (FRF). Prepojením na euro od januára budúceho roka západná Afrika nepriamo zdvojnásobí súčasný počet členov eurozóny.
CFA frankom dnes platí asi 80 miliónov Afričanov od Senegalu až po Kamerun. Hodnotu spoločnej meny, ktorú vo frankofónnej Afrike zaviedli Francúzi v roku 1939, garantuje francúzska centrálna banka - Banque de France - pevným kurzom 1:100 voči FRF.
CFA frank pätnástim členským krajinám za posledných šesť desaťročí ušetril mnohé z typicky afrických ekonomických problémov. Stabilná mena mnohokrát predišla devalvácii, zaručila hospodársky rast a zmiernila obavy z politickej nestability a korupcie.
Toto všetko by mohol zmeniť 1. január 2001, keď v dvanásťčlennej eurozóne okrem iných národných mien zanikne aj FRF. CFA frank v tej chvíli prejde do kompetencie Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte. Tá pre francúzske záujmy v Afrike v budúcnosti nemusí mať pochopenie.
ECB už v máji varovala, že CFA frank nebude podporovať do takej miery, ako to svojho času robila Banque de France. V praxi pôjde najmä o úrokové sadzby, ktoré banka mieni upravovať výlučne s ohľadom na potreby eura. Budúcnosť CFA franku tak už dnes predpokladá praktiky Fedu v dolarizovanej Argentíne.
Banque de France predviedla frankofónnej Afrike svoju novú lojalitu voči ECB začiatkom septembra, keď z bánk CFA zóny zmizli drobné bankovky. Francúzsku centrálnu banku, ktorá nimi západnú Afriku zásobuje, podľa jej vlastného vyjadrenia naplno zamestnáva tlač a distribúcia eura.
ROMAN LIPTÁK, Pretória