Najmä malí a strední podnikatelia stále bojujú s problémami pri získavaní finančných zdrojov.
Doterajšie zmeny v podnikateľskom prostredí sa prejavili čiastočne aj pri poskytovaní úverov pre malých a stredných podnikateľov, to však neznamená, že je v tejto oblasti všetko v poriadku. Banky stále poskytujú podnikateľom úvery len po veľmi zložitých rokovaniach,“ píše sa v analýze stavu malého a stredného podnikania z dielne ministerstva hospodárstva. Napriek zníženiu daňového zaťaženia celková finančná záťaž podnikateľov je stále vysoká, čo má negatívne dopady najmä na fyzické osoby.
Nedostatočná je právna úprava podpory na vytváranie nových pracovných miest. Stále viac prostriedkov určených na riešenie nezamestnanosti sa používa na krytie jej následkov, a nie na aktívnu politiku trhu práce, teda na tvorbu nových miest.
Veľkou bariérou je aj nedostatočne zaručená vymožiteľnosť práva. Podnikatelia považujú súčasnú úpravu skôr za neprimeranú ochranu dlžníka a podporu nečestného podnikania ako nástroj na vydobytie si svojich legitímnych nárokov. V tejto súvislosti ministerstvo upozorňuje, že ešte stále nie je na žiaducej úrovni uvedená do praxe novela zákona o konkurze a vyrovnaní.
Naopak, za pozitívum ministerstvo v analýze považuje zjednodušenie legislatívy a administratívy malých a stredných podnikateľov. Prispela k tomu možnosť pre vymedzený okruh podnikateľov platiť paušálnu daň bez toho, aby museli viesť účtovníctvo.
Pozitívom bolo aj zrušenie povinného príspevku do fondu na podporu zahraničného obchodu. Novela zákona o doplnkovom poistení umožnila túto formu poistenia aj pre živnostníkov. Napriek viacerým vítaným zmenám však chýba komplexné riešenie podnikateľského prostredia, po ktorom už roky volá podnikateľská sféra. Efekty doterajších zmien boli skôr jednorazové alebo čiastočné. Len v minulom roku bolo prijatých celkovo 156 právnych noriem dotýkajúcich sa podnikania. Zostáva však množstvo legislatívnych bariér, ktoré podnikateľom komplikujú život.
V minulom roku došlo k zmenám takmer vo všetkých kľúčových legislatívnych normách, ktoré ovplyvňujú rozvoj podnikania. Napriek tomu však možno povedať, že tieto zmeny nepriniesli výraznejšie skvalitnenie podnikateľského prostredia.
Za jeden z dôvodov tohto stavu považuje ministerstvo fakt, že niektoré opatrenia sa prijímajú bez podrobnejšej analýzy ich dopadu na podnikateľskú sféru, prípadne že sa posudzujú jednostranne - napríklad z hľadiska ich prínosu pre štátny rozpočet. Prevažná časť legislatívnych bariér sa tak prejavuje vo zvýšenom finančnom zaťažení podnikateľov.
TOMÁŠ KURTANSKÝ
Počet podnikateľov na 1 000 ekonomicky aktívnych obyvateľov SR Poľsko Maďarsko ČR
Podniky do 49 zamest. 138,8 178 248,4 367,6
50 až 249 zamest. 1,4 1,6 1,0 1,9
250 a viac zamest. 0,3 0,3 0,2 0,4
Zdroj: MH SR