Nová ekonomika so svojimi komunikačnými sieťami, s takmer zázračným internetom a instantnými informáciami až do postele. Kto si na ňu spomenie, hoci ešte pred tromi rokmi bola vzývaná bezmála ako zázračný predpis na dlhodobú alebo večnú ekonomickú prosperitu?
Nová ekonomika sa nestačila ani poriadne zrodiť a už umiera v tieni vojnového hospodárstva, ktoré nikto oficiálne nevyhlásil, ale ktoré sa vkráda pod rúškom nepatrných, no nutných posunov po teroristických útokoch na New York a Washington. Dávno preč je investorské nadšenie z nových technológií, chuť riskovať svoje súkromné peniaze do deregulovanej, informačne prepojenej, časovo skĺbenej a globalizovanej ekonomiky deväťdesiatych rokov.
Namiesto toho sa vracia, ako hovoria niektorí americkí analytici, štát ako regulátor, ekonomický manažér a veľký utrácač peňazí. „Spôsobí to niektoré dosť vážne štrukturálne zmeny,“ tvrdí hlavný ekonóm Goldman Sachs & Co. v New Yorku William C. Dudley.
Roger Kubarych, niekdajší pracovník Federálneho rezervného systému (Fed), vyvracia tvrdenie šéfa úradu Alana Greenspana, že posledné udalosti neovplyvnia dobré dlhodobé vyhliadky americkej ekonomiky. Podľa Kubrycha podryje prechod z mierovej na vojnovú ekonomiku, hoci len duchom a ovzduším v spoločnosti a menej skutočným nasadením armády, ekonomickú produktivitu.
Vojnu pripomínajúce opatrenia ako zvýšené kontroly na hraniciach sa prejavujú už teraz v automobilovom priemysle. Automobilky nedostávajú načas súčiastky, ktoré prúdili cez noc z Kanady. Preto spoločnosti ako Toyota Motor Corp., General Motors a Ford Motor Co. zavreli dočasne brány niektorých tovární.
Prevádzkovatelia mobilných telefónnych sietí ako Cingular Wireless sa obávajú, že vojaci si podržia niektoré cenné frekvencie, ktoré sú považované za kľúčové pre ďalší rozvoj bezdrôtového telefonovania.
Notoricky známa je situácia leteckých dopravcov, ktorí smerujú k bankrotu, pokiaľ nezasiahne štát. A ten už peniaze sľúbil, čo by bolo v uplynulom desaťročí nemysliteľné.
Výmenou za peniaze alebo pomoc iného druhu však štát prichádza späť s reguláciami. Náznaky boli už pred 11. septembrom, keď dlhá kalifornská energetická kríza ukázala, aká nešťastná bola deregulácia energetiky.
„Myšlienka, že súkromný priemysel bude súčasne sám sebe aj regulátorom, keď ide o také verejné statky ako bezpečnosť na letiskách, sa musí prehodnotiť,“ poznamenal Dudley. „Celý pohyb v smere deregulácie zreje na veľkú zmenu,“ dodal. Mnohí odborníci očakávajú, že štát opäť presadí nejaký druh regulácie v leteckej a kamiónovej doprave, finančných službách, telekomunikáciách a v energetike.
Väčšina Američanov zatiaľ jemné posuny nevníma, pretože ich pohlcujú následky teroristických útokov, ktoré zničili budovy WTC a poškodili Pentagon vo Washingtone. Môže sa však stať, že raz, zrejme už zanedlho, sa prebudia do inej ekonomiky ako do tej, ktorú tak dôverne poznali ešte pred tromi rokmi.
(čtk)