Podľa Verhofstadta môžu mať takéto reči nebezpečné dôsledky. „Skôr než zbližovanie civilizácií môžu podnietiť pocit poníženia,“ povedal Verhofstadt pred odletom do Spojených štátov, kde sa spolu s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim zíde s prezidentom Georgeom Bushom.
Berlusconi v stredu v Berlíne povedal, že „nemožno hodnotiť rovnako všetky civilizácie. Musíme si byť vedomí svojej nadradenosti, vyššej hodnoty západnej civilizácie“.
Európska komisia sa zatiaľ odmietla k týmto slovám priamo vyjadriť. Podľa jej hovorcu Jeana-Christopha Filoriho treba odpoveď hľadať vo včerajšom prejave Romana Prodiho v bruselskej mešite, z ktorého „jasne vyplýva, že komisia sa s Berlusconiho postojom nestotožňuje“. „Dávajme pozor, aby nás tieto krutosti nedokázali vzájomne oddialiť, izolovať, zmariť úsilie, ktoré toľko statočných mužov a žien vynaložilo na stavbu mostov medzi rôznymi civilizáciami, ktoré sú všetky nositeľkami hlbokých hodnôt,“ povedal Prodi belgickým moslimom v súvislosti s teroristickými útokmi v USA.
Belgický minister zahraničia Louis Michel už v stredu večer v Saudskej Arábii označil výroky talianskeho premiéra za neprijateľné. Belgické oznamovacie prostriedky v tejto súvislosti pripomenuli veľkú nechuť miestnych politikov voči Berlusconimu a jeho niektorým priateľom, ktorú muselo Belgicko odložiť bokom aspoň počas svojho predsedania v EÚ.
Verhofstadt a Prodi odleteli do USA prezentovať uznesenie a akčný plán boja proti terorizmu schválený „pätnástkou“ na najvyššej úrovni minulý týždeň v piatok. Budú ich prezentovať ako stanovisko 28 kandidátskych krajín, pretože v sobotu sa k nim pripojili všetci kandidáti. (čtk)