
FOTO ARCHÍV SME
entu hlasovať poslanci. Ak ho schvália, sporiť na vlastné účty by sme si mali začať v roku 2005.
Bojovať sa bude najmä o to, komu budú peniaze na účtoch patriť. „Akademicky čistá reforma väčšinou zostane iba na papieri," hovoril ešte pred pár mesiacmi minister Kaník, keď obhajoval, že peniaze na účtoch budú „súkromné" iba de facto, kým de iure budú súčasťou verejných financií. „Nemusí to tak zostať natrvalo, závisí od politickej vôle a peniaze na účtoch sa budú môcť stať súkromným vlastníctvom aj de iure. Dnes by taká politická vôľa nebola," zdôvodňoval pri predkladaní návrhu zákona.
Vôľu našli poslanci sociálneho výboru parlamentu, ktorí schválili pozmeňovací návrh. Ten mení vlastníctvo peňazí na účtoch na súkromné. „Všetci to tak chceme," hovorí dnes Kaník a tvrdí, že treba ešte prinútiť Európsku úniu k tomu, aby peniaze na účte nezahŕňala do nášho deficitu. Podľa Ivana Švejnu z Nadácie F. A. Hayeka mal Kaník s Európskou úniou o tom rokovať už dávno. Mohol sa spojiť s ostatnými krajinami, ktoré tiež spúšťajú či spustili dôchodkovú reformu Poľsko, Maďarsko a pobaltské krajiny a zvýšiť vyjednávaciu silu, tvrdí Švejna.
V parlamente sa rozhodne, kto bude môcť na súkromných účtoch sporiť, či to budú ľudia do 45, alebo 52 rokov. Všetci ostatní pôjdu do dôchodku podľa zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje prvý pilier reformy.