
FOTO ARCHÍV SME -ĽUBOŠ PILC
V britskom mestečku Warndorf včera pochovali siedmu detskú obeť tohtoročnej chrípky, trojročnú Tamaru Whittyovú. Umrela v piatok na chrípkový vírus. Tento rok prichádza chrípková sezóna skôr - a lekári sa obávajú, že na vine je nový kmeň vírusu, ktorý dokáže odolávať očkovacím látkam vyvinutým po minulé roky.
Vrchol chrípkovej vlny sa očakáva až v polovici decembra. Pomôcť môžu čerstvé zásoby očkovacej vakcíny a liekov, tvrdia experti. Dobre zásobené sklady liekov však chýbajú aj v takých krajinách, ako je Veľká Británia alebo Spojené štáty. „Kto chytí chrípku, nech vlezie do postele. My ostatní sa zobuďme," napísal britský denník Times v úvodníku.
Francúzske nemocnice v posledných dňoch zažili nával pripomínajúci letné mesiace počas extrémnych teplôt. Chrípka a zápal žalúdka údajne postihlo už vyše 500-tisíc Francúzov. Niektorí čakali na ošetrenie aj sedem hodín. Do konca týždňa predpovedajú až dva milióny nakazených.
Francúzski lekári tvrdia, že porovnávanie s letnou zdravotníckou krízou je zbytočné. „Momentálne čelíme tichej epidémii - ale nie je to nič nezvyčajné," povedal pre BBC riaditeľ odboru zdravia Wiliam Dab.
Niektoré nemocnice však už rovnako ako v lete vydali takzvaný „biely plán", ktorý povolal do služby zdravotnícky personál „v zálohe". Mnohí zdravotníci nával v nemocniciach pripisujú neochote rodičov detí s príznakmi využiť služby miestnych lekárov.
Počet chrípkových úmrtí vo Veľkej Británii nijako neprevyšuje štatistiku z minulého roku, tvrdia britskí zdravotníci. Španieli však hlásili 195 prípadov na 100-tisíc, čo je oproti vlaňajšku dvakrát viac.
Chrípkové epidémie napádajú ľudstvo takmer každoročne a skolili už milióny životov. Každý rok si chrípkový vírus utvorí nové modifikácie viac či menej imúnne proti doterajším vakcínam. Najohrozenejšou skupinou sú deti, seniori nad 65 rokov a astmatici.
Epidémia nastáva, keď choroba vypukne v 400 prípadoch na 100-tisíc ľudí. Svet sa od vypuknutia epidémie SARS naučil, že globalizácia má svoje nevýhody: vďaka pravidelnej medzinárodnej leteckej doprave sa každý životaschopný vírus dokáže rýchlo šíriť po kontinentoch. Epidémia španielskej chrípky, ktorá v rokoch 1918 a 1919 zabila viac ľudí ako 1. svetová vojna, je posledné týždne čoraz častejšie na pretrase. (zo)