
Nemecký kancelár sa nechal odfotografovať aj s tradičným čínskym drakom - táto akcia mala podporiť aktivity jednej z najväčších nemeckýchcestovných kancelárií. FOTO - ČTK/AP
V podstate jedinou, aj to len nepriamou spomienkou kancelára na tému ľudské práva bolo jeho včerajšie vyjadrenie na podporu voľného prístupu k internetu pri stretnutí so študentmi Kantonskej univerzity. Čínske úrady v ostatných mesiacoch prenasledujú takzvaných internetových disidentov, ktorí na webových stránkach vyzývajú na posilňovanie demokracie a slobody prejavu. Podľa medzinárodných organizácií na obranu ľudských práv bolo v tejto súvislosti zatknutých už asi 60 ľudí.
Kancelár inak vo svojich prejavoch opakovane uisťoval, že Nemecko zostáva pri svojej politike jedinej Číny, ktorá vylučuje uznanie Taiwanu. Spolu s početným sprievodom sa však predovšetkým venoval ďalšiemu rozvoju obchodných stykov oboch krajín. Značnú pozornosť vzbudil jeho názor, že by mohlo byť zrušené európske embargo na vývoz zbraní do Číny, vyhlásené po krvavom potlačení demokratizačného hnutia v Číne na konci 80. rokov. Európska komisia v Bruseli na to hneď reagovala vyhlásením, podľa ktorého o podobnom kroku nemôže rozhodovať len Nemecko.
Pozornosť vyvolal i ďalší projekt, ktorý kancelár v Číne podporil: vyslovil sa za demontáž zariadenia na výrobu plutónia v nemeckom Hanau a za jeho vývoz do Číny. Zariadenie bolo v roku 1995 prakticky dokončené, ale nikdy ho neuviedli do prevádzky. Ponuka pobúrila koaličnú stranu Zelených, ktorá vyrastá z ekologických a pacifistických koreňov. Podľa nemeckej tlače prekvapila dokonca aj koncern Siemens, ktorému pred rokmi utlmené jadrové zariadenie v Hanau pri Frankfurte nad Mohanom patrí, a ktorý sa už zmieroval s odpisom strát.
Schröder, ktorý túto otázku so zelenými vopred nekonzultoval, má, naopak, určitú podporu opozičných konzervatívcov (CDU). Ich zahraničnopolitický hovorca Friedbert Pflüger však nabádal, aby sa úplne vylúčilo vojenské využitie zariadenia. (čtk)