
Colin Powell včera v marockom Marakéši uistil, že otvorený každej myšlienke, ako riešiť krízu na Blízkom východe.FOTO - REUTERS
Amerika sa však celkom dohľadu nad regiónom nezrieka. Jeho hlavným aktérom sa stáva minister zahraničia Colin Powell. Zatiaľ volí alternatívny postoj aj stretnutia s alternatívnymi aktérmi.
Podobne ako ostatní americkí prezidenti aj Bush pochopil, že pri hľadaní mieru na Blízkom východe sa môže len popáliť. Hovorí sa aj o tom, že židovský štát to svojou politikou Bushovi v jeho spanilej jazde za demokratizáciu regiónu neuľahčuje.
Jeruzalemu vytýčil Biely dom tri nie: nie likvidácii Arafata, nie eskalácii napätia, nie krokom ovplyvňujúcim budúci štatút palestínskeho štátu (teda osadám a bezpečnostnej bariére v časti, ktorá narúša palestínske územia).
Colin Powell si na zajtra zavolal do Washingtonu autorov alternatívneho mierového plánu - Ženevskej iniciatívy. Plán odmieta vláda Ariela Šarona a palestínsky premiér Ahmed Kurája hovorí, že samospráva s ním nemá nič spoločné. Jásir Arafat, skutočný tvorca palestínskej politiky, poslal iniciátorom dohody zdravicu, ukončil ju však odkazom na rezolúciu OSN 194. Tá podľa Palestínčanov umožňuje návrat ich utečencov do Izraela, čo ženevská iniciatíva odmieta.
Powell tvrdí, že chce hovoriť s každým, kto má návrh ako situáciu riešiť, a že je to dokonca jeho povinnosť. Zároveň dodáva, že cestovná mapa - oficiálny mierový plán - nie je mŕtva.
Powellova angažovanosť nahnevala izraelského ministra obchodu a vicepremiéra Ehuda Olmerta. Powellovi na izraelské pomery nezvyčajne ostro odkázal, že ak sa stretne s iniciátormi aletrnatívneho mierového plánu, urobí veľkú chybu. Olmert využil chvíľu, keď Šarona sklátila chrípka, a konečne nahlas povedal, čo si myslí. Pozorovatelia tvrdia, že Šaron by bol zrejme opatrnejší, ale o pláne si myslí to isté čo Olmert.
V Knessete včera prešiel do tretieho čítania návrh zákona zakazujúci sponzorovanie mierových iniciatív zo zahraničia. Je evidentné, že jeho vznik vyvolala Ženevská iniciatíva.
Napriek tomu, že Bush sa v nasledujúcich mesiacoch k blízkovýchodnej problematike zrejme nebude vyjadrovať a Colin Powell rozšíri svoje aktivity, neočakáva sa dramatická zmena americkej politiky k židovskému štátu. Zhodujú sa na tom diplomati na oboch stranách aj analytici. Dôvody sú dva: židovskí voliči v Amerike a Bushovo náboženské presvedčenie.
Do konfrontácie nepôjde ani Izrael. Bude sa snažiť vyvolať dojem, že Powellova schôdzka nie je až taká významná a že sa nechal vyprovokovať.
JANA MIKUŠOVÁ