
FOTO - TASR
Poslanci schválili zákon o správe daní, ktorý sprísni sankcie a obmedzí rozhodovanie úradníkovBRATISLAVA - Daňové úrady budú od januára platiť za zdržiavanie peňazí. Ak bude musieť firma čakať na peniaze, ktoré jej patria, daňový úrad jej bude musieť zaplatiť sankčný úrok vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby NBS, čo je takmer 19 percent ročne. Rozhodli o tom poslanci schválením novely zákona o správe daní a poplatkov.
Novela približuje celý tok peňazí medzi daňovníkmi a daňovými úradmi právu Európskej únie a pokúša sa eliminovať svojvoľné rozhodovanie daňových úradníkov. „Chceme tak vytvárať rovnaké transparentné podmienky, ktoré nezvýhodňujú vybrané subjekty," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Tento cieľ sleduje napríklad zrušenie fakultatívneho charakteru pokút. Ak daňovník spraví chybu, daňový úrad bude povinný udeliť mu pokutu a nebude existovať možnosť jej odpustenia. Poslanci však z novely zákona vypustili skrátenie lehoty pre zaplatenie dane z 12 mesiacov na jeden mesiac. Poslanci to odôvodnili tým, že by to mohlo ohroziť existenciu firiem, ktoré majú len dočasné finančné problémy. Ministerstvo financií však tvrdí, že len chcelo zabrániť zneužívaniu právomocí daňových úradníkov, ktorí mohli, ale aj nemuseli povoliť odklad splácania daní. „Každý daňovník si má riadne plniť svoju daňovú povinnosť, určenú zákonom. Návrh na skrátenie doby na zaplatenie dane z 12 mesiacov na jeden mesiac sa týkala len povolenia odkladu, resp. posunutia riadného termínu na zaplatenie dane," vysvetlil Papanek.
Nové pravidlá skomplikujú život daňovým podvodníkom. Po novom bude daňovú kontrolu musieť dokončiť ten istý daňový úrad, ktorý ju začal. „Znamená to koniec špekuláciám pri zmene sídla a príslušnosti k daňovému úradu počas vykonávanej kontroly," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva.
Aj vyhýbanie sa stretnutiam s daňovým úradom a ignorovanie výziev bude ťažšie. Zákon totiž počíta s lehotou ôsmych dní pre daňovníka na to, aby sa vyjadril k protokolu o daňovej kontrole. Ak kontrolovaná osoba nebude môcť prísť na daňový úrad prerokovať protokol o kontrole, bude tam musieť poslať svojho zástupcu. (jj)
Čo sa zmení
* pokuta za porušenie povinností daňovníka bude povinná
* daňovú kontrolu dokončí úrad, ktorý ju začal
* zavedie sa osemdňová lehota na vyjadrenie sa daňovníka k protokolu o daňovej kontrole
* daňovník bude povinný ustanoviť si zástupcu, ak sa nebude môcť zúčastniť rokovania o protokole k daňovej kontrole
* daňové tajomstvo bude prístupné súdnemu exekútorovi
* daňovník musí povinne zabezpečiť odloženú sumu v prípade povolenia odkladu dane