Viedeň 3. decembra (TASR) - Pozitívne, miestami až euforické hlasy zaznievali dnes v rakúskom parlamente, kde sa predpoludním konala rozprava pred ratifikáciou zmluvy o rozšírení Európskej únie o 10 štátov, vrátane SR.
Medzi tých euforických rečníkov patrila aj šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrerová-Waldnerová z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), ktorá svoje vystúpenie začala slovami: "Dnes som šťastná". Podľa nej práve zažívame zrod novej Európy. Ministerka vyslovila želanie, aby ľudia na jednej či druhej strane hraníc už nemuseli hovoriť - my sme tu a vy ste tam -, ale aby sa všetci považovali za Európanov.
Rakúsko je na rozšírenie pätnástky pripravené, povedala ďalej Ferrerová-Waldnerová. Za sľubné považuje bezpečnostné partnerstvo, ktoré je dielom ministra vnútra Ernsta Strassera. Otvorené otázky ešte zostali, ale tie sa vyriešia spoločne.
V podobnom duchu hovoril aj kancelár Wolfgang Schüssel (ÖVP), ktorý desiatim novým členom EÚ adresoval slová: "Tešíme sa na vás". Spolu s vicekancelárom Hubertom Gorbachom upozornil na prekážky, ktoré treba ešte prekonať. Podľa Schüssela sa však budú tieto problémy v rozšírenej EÚ riešiť ľahšie. Gorbach medzi prekážkami spomenul českú jadrovú elektráreň Temelín a Benešove dekréty.
Prvý máj budúceho roku bude "veľkým dňom pre Rakúsko a pre Európu, ale najmä pre pristupujúce krajiny", povedal Schüssel. Na margo diskusií o európskej ústave poznamenal, že EÚ ich môže prehlbovať a zároveň dokončovať rozširovanie.
Schüssel a Gorbach zhodne konštatovali, že Rakúsko je na rozšírenie dobre pripravené, napríklad v oblasti infraštruktúry a obchodných vzťahov. Napriek tomu treba aj tu vyriešiť niektoré problémy, ako sú nízke dane a vedľajšie mzdové náklady v kandidátskych krajinách. Tieto problémy sa však dajú zvládnuť v rozšírenej únii s rakúskou pomocou ľahšie, podčiarkol Schüssel.
Práve poslanci ÖVP najotvorenejšie vyjadrovali radosť nad prijatím nových štátov do EÚ. Šéf poslaneckého klubu ÖVP Wilhelm Molterer a jeho kolegovia si priniesli do parlamentu tabuľky, na ktorých boli pozdravy v jazykoch pristupujúcich krajín.
Šéf opozičných sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer varoval pred podceňovaním obáv časti rakúskeho obyvateľstva pred rozšírením EÚ. Len keď sa o týchto neistotách hovorí, existuje šanca, že také veľké politické dielo podporia všetci Rakúšania.
Predseda poslaneckého klubu Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Scheibner podčiarkol aspekt mieru. Pozitívne je, že do únie môžu vstúpiť štáty, ktoré museli dlho čakať na konečné oslobodenie, ako pobaltské republiky.
Na adresu ČR Scheibner povedal, že ľudské práva sa tu musia bezvýhradne dodržiavať. Benešove dekréty sú v rozpore s kodanskými kritériami. Pre demokratickú krajinu nemôže byť ťažké priznať, že došlo k bezpráviu.