BRATISLAVA/PARÍŽ 3. decembra (SITA) - Výsledok práce na návrhu ústavnej zmluvy Európskej únie je v súvislosti s národnými parlamentu príliš slabá odpoveď na požiadavky deklarácie z Laekenu, ktoré sa týkajú okrem iného aj posilnenia legitímnosti európskeho projektu. Vo svojom prejave na stretnutí predsedov parlamentov 10 krajín kandidujúcich na vstup do EÚ v Paríži to uviedol predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Podľa neho každý demokratický systém musí riešiť úlohu, ktorá sa na prvý pohľad javí ako rozporuplná. Musí na jednej strane ustanoviť efektívnu a pevnú vládu, na druhej strane zabezpečiť kontrolu moci a možnosť pokojných zmien aj pokojného riešenia vzniknutých konfliktov.
Podľa Hrušovského efektivita t. j. rýchlosť a vynútiteľnosť európskych rozhodnutí je bezpochyby
dôležitá vec. Ale nie vždy môže predstavovať najvyššiu prioritu. Demokratické rozhodnutia nemusia byť vždy rýchlo prijaté a uplatnené. Ale vždy, za každých okolností, musia byť legitímne. Odporučil, aby sa ďalšie uvažovanie o vymedzení právomocí jednotlivých inštitúcií a špeciálne národných parlamentov neriadilo jednostranne otázkou efektivity a imperatívom centralizácie, ale skôr logikou a potrebami systému bŕzd a rovnováhy.
Hrušovský pripomenul, že rozhodnutie o konečnej podobe textu ústavnej zmluvy ešte nepadlo. Ale nech bude výsledok rokovaní Medzivládnej konferencie akýkoľvek, medziparlamentná spolupráca či už v rámci Konferencie európskych výborov parlamentov (COSAC) alebo mimo nej bude veľmi dôležitá. "Mám na mysli neformálny priestor, kde sa môžu vymieňať skúsenosti a informácie a kde koordinovať svoj postup," povedal. Ak by sa národné parlamenty vedeli dohodnúť na spoločných stanoviskách, tak si Hrušovský vie predstaviť, že budú aspoň čiastočne vtiahnuté do rozhodovania európskych inštitúcií.
Na záver svojho prejavu predseda Národnej rady SR konštatoval, že obranou úlohy národných parlamentov a poukazovaním na trvalé hodnoty sa bránia princípy, na ktorých bolo európske zjednotenie postavené. Bránia sa princípy zastupiteľskej demokracie, trvalej spolupráce, stabilného a spravodlivého mieru.