Berlín 3. decembra (TASR) - Predseda Európskej komisie Romano Prodi predpokladá, že jednotlivé členské krajiny budú odlišným tempom participovať na politických procesoch v rozšírenej Európskej únii. V tejto súvislosti spomenul ako príklad politiku v oblasti obrany.
Šéf EK nemá podľa vlastných slov ani "žiadne ilúzie" o tom, že sa štáty vzdajú svojho práva veta v citlivých politických oblastiach, ako je zahraničná politika.
"Komisia by, samozrejme, privítala, ak by sa všetky krajiny zúčastňovali na budovaní Európy rovnakým tempom. Nemôžeme však večne obetovať európsky projekt kvôli najpomalším z nás," uviedol Prodi v dnes vydanom interview pre nemecké noviny Handelsblatt. Ako dodal, očakáva "veľké zmeny v bezpečnostnej a obrannej politike únie".
Lídri EÚ sa stretnú koncom budúceho týždňa pri záverečnej etape rokovaní o ústavnej zmluve únie, ktorá sa na budúci rok rozšíri o desať nových členov.
Medzi ministrami zahraničných vecí došlo minulý týždeň na schôdzke v talianskom Neapole k názorovému zblíženiu ohľadne štruktúry budúcej spolupráce v záležitostiach spoločnej obrany.
Prodi je presvedčený, že ak má rozšírená EÚ efektívne fungovať, potrebuje zaviesť systém väčšinového hlasovania pokiaľ možno v čo najväčšom počte politických oblastí, uvedomuje si však, že komisii sa pravdepodobne nepodarí presadiť svoje predstavy.
"Nemám žiadne ilúzie o tom, že by sme mohli dosiahnuť pokrok rozšírením systému väčšinového hlasovania do ďalších dôležitých oblastí, ako je napríklad zahraničná politika. Ešte na to nedozrel čas," povedal.
Prodi sa nevyjadril priamo k otázke, aký rozsiahly by mal byť rozpočet rozšírenej EÚ. Ide o citlivú otázku hlavne v Nemecku, ktoré prispieva približne štvrtinou do ročných výdavkov vo výške 100 miliárd eur (4,1 bilióna korún).
Lídri EÚ začnú rokovania o podobe budúceho financovania únie na budúci rok. Prodi sa prikláňa k nahradeniu súčasného sedemročného finančného obdobia, ktoré vyprší v roku 2006, päťročným, ktoré by malo pokrývať roky 2007-2011.
1 sla ed