
Colná únia medzi Českom a Slovenskom zanikne so vstupom oboch krajín do Európskej únie. Tovary však aj naďalej nebudú podliehať clu, pretože v únii platí zásada jednotného trhu. ILUSTRAČNÉ FOTO TASR
spoločnej Rady colnej únie na Slovensku ministri hospodárstva Pavol Rusko a priemyslu a obchodu Milan Urban.
„Bolo dohodnuté, že sa zatiaľ nebudú robiť žiadne spoločné orgány, ale vzťahy budú pokračovať na odvetvovej úrovni," povedal generálny riaditeľ sekretariátu rady colnej únie Jaromír Císař.
Budúcu podobu česko-slovenských hospodárskych vzťahov naznačí materiál, ktorý by mali schváliť vlády oboch krajín spolu s politickou deklaráciou o nadštandardných vzťahoch.
Rusko a Urban sa dohodli, že colná únia zanikne vo veľkom štýle. Podľa Císařa sa počíta so slávnostným ceremoniálom a účasťou oboch premiérov a súčasných i bývalých ministrov.
Colná únia vznikla po rozdelení spoločného štátu v roku 1993. Zaručovala voľný pohyb tovarov a služieb a uplatňovanie jednotných colných sadzobníkov pre obchod s tretími krajinami. Citlivými obchodnými položkami zostali len pivo a izoglukóza, na ktoré sa uplatňovali dovozné kvóty.
Štáty si udržali pevné hospodárske väzby a podľa výšky vzájomného obchodu sú druhým najdôležitejším obchodným partnerom po Nemecku. Už skôr sa Bratislava a Praha dohodli, že colná únia prestane platiť automaticky po vstupe do EÚ. O výhody colnej únie však Slovensko ani Česko neprídu, pretože v rámci EÚ platí zásada jednotného trhu. (čtk)