Anna Záborská si zákusky celý mesiac nemohla dovoliť. Prvý si kúpila až 1. decembra.Najradšej má bolero a krémeše.FOTO SME MIROSLAVA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Prežiť jeden mesiac s príjmom 4500 korún sa pokúsila poslankyňa KDH Anna Záborská. „Prekvapil ma stres, ktorý človek prežíva, keď musí každú korunu obracať v ruke dvakrát. K tomu sa pridáva pocit neistoty a obavy z toho, že môže prísť nečakaná situácia, nepredvídaná choroba," povedala po skončení testu.
Sumu si rozdelila na tri časti 2500 na ubytovanie, 500 korún na neočakávané výdavky a 1500 korún na stravu a hygienu. Peniaze z poslednej kôpky jej však nestačili. Posledný deň už nemala na obed, pozvala ju teda rodina. Požičala jej aj stovku na nákupy.
„Suma určená na nepredvídané výdavky mi zostala, ale nemala som telefón, neposielala som poštu, nenavštívila lekára, nekúpila si oblečenie a obuv, necestovala som, nemusela som si dať nič opraviť, nebola som v divadle ani v kine, nekúpila som nijakú knihu ani darček pre príbuzných," hovorí. Pritom práve v novembri oslavovala jej sestra Katarína meniny. Od Anny Záborskej darček nedostala. „Bolo mi to ľúto, ale ešte ťažšie bolo, keď sa ma vnúčik, s ktorým žijeme v domácnosti, pýtal babka, čo si mi priniesla?"
Záborská počas experimentu jedla na raňajky najmä rožky s kávou alebo vločky s banánmi, na ktoré dvakrát „šťastne natrafila v akcii za 13,50 koruny". Na obed jedávala tresku s rožkom, párky alebo polievky s pečivom. „Z tej sumy sa dá vyžiť, nie žiť," hovorí.
„Nebola som hladná, ale strava bola veľmi jednotvárna. Mám veľmi rada sladké, chodila som okolo zákuskov, ale nekúpila som si ich. Bez zákuskov človek dokáže žiť, čo som si však uvedomovala, bolo, že som si nemohla kúpiť normálne mäso. Je drahé."
Kupovala teda párky alebo kuracie drobky, z ktorých najskôr urobila polievku a potom ich ešte zužitkovala na paprikáš alebo do rizota. „Rozhodne to nebola racionálna a výživná strava, ak niekto takto žije dlhšie, môže to mať dosah na jeho zdravie," uznáva. „Zároveň je to veľká strata času a energie, pretože človek neustále sleduje, kde je tovar v akcii. Posledný deň som si išla kúpiť rožky a mlieko. Rožky mali v obchode za korunu a ja som si uvedomila, že poznám iný obchod, kde stoja 80 halierov."
Na koniec mesiaca sa Záborská netešila preto, lebo si bude môcť kúpiť, na čo bude mať chuť, ale preto, lebo nebude musieť strážiť peňaženku. Tvrdí, že si veľmi váži ľudí, ktorí z takejto sumy žijú.
Životné minimum sa však zvyšovať nebude. „Nemôžem porušiť koaličné dohody, ale určite budem inak vstupovať do diskusie o minime, o hmotnej núdzi. Nemôžeme však ísť s podporou vysoko, pôsobilo by to demotivačne. Skôr si viem predstaviť, že štát podporí sociálnych tútorov, ktorí by ľuďom pomáhali a učili ich, ako sa dostať z takejto situácie." Záborská sa rozhodla, že bude mesačne päť percent z platu posielať azylovému domu pre ženy v núdzi.
S príjmom nižším ako 4210 korún sa človek dostáva do hmotnej núdze. Zo sumy ako Anna Záborská, alebo z ešte nižšej, u nás žije 11,5 percenta obyvateľov, presne 618-tisíc. Pre pokus sa poslankyňa rozhodla, keď ju na to vyzvala poslucháčka rozhlasu.
Čo jedla
Raňajky
rožok s rastlinným maslom, káva / vločky, mlieko, banány / rožok s jogurtom, káva
Obedy
držkový guláš, nealko / kuracia polievka s rizotom / šošovicová polievka s rožkom / treska s rožkom / párky s rožkom / kosťová polievka, zemiakový prívarok, vajce / zapražená polievka, údené koleno, zemiaky, uhorka / zemiakové placky, zakysanka / kuracia polievka, paprikáš, halušky / pečené zemiaky, zakysanka / šampiňóny s vajcom, chlieb, uhorka
Večere
zeleninová polievka, jablko / kuracia polievka z obeda, mrkvovojablkový šalát / rožok so syrom a zakysanka / ryžová kaša, čaj, jablko / cuketové placky, čaj (cuketu dostala ako darček) / hrianky, čaj
Ako bolo v Bruseli
Záborská bola v čase experimentu aj v Bruseli aj v Štrasburgu, výdavky na svoju poslaneckú prácu však do rozpočtu 4 500 nezahŕňala. Išlo najmä o náklady na benzín, na telefón a na cestovanie do zahraničia. Hovorí, že aj v zahraničí sa snažila zmestiť do sumy 50 korún na stravu na deň - jedla tiež polievky s rožkami, ktoré, ako priznáva, sú v Európskom parlamente pomerne lacné stoja len 0,60 eur.
Porovnanie dávok
Slovensko
Životné minimum
Jednotlivec 4210 Sk
S ním posudzovaná dospelá osoba 2940 Sk
S ním posudzované nezaopatrené, alebo neplnoleté dieťa 1910 Sk
Podpora v nezamestnanosti
Maximálna 6315 Sk
najčastejšie 1400 - 1600 Sk
Dávky v hmotnej núdzi
Jednotlivec, ktorý je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov 2900 Sk
S ním posudzované neplnoleté zaopatrené dieťa 1000 Sk
S ním posudzované nezaopatrené dieťa 1600 Sk
Jednotlivec, ktorý je v núdzi zo subjektívnych dôvodov 1450 Sk
(K tomu je možné získať ešte iné príspevky.)
Na budúci rok sa systém dávok zmení. Minimum, ktoré bude môcť získať jednotlivec, bude 1500 Sk, maximum 3280 Sk.
Minimálna mzda 6080 Sk
Česko
Životné minimum
Má dve zložky, ktoré sa sčítavajú:
1. zložka na osobné potreby :
Dospelý jednotlivec 2320 Kč
Dieťa do šesť rokov 1690 Kč
Dieťa od 6 10 r. 1890 Kč
Dieťa 10 15 r. 2230 Kč
Dieťa 15 26 r 2450 Kč
2. zložka na domácnosť:
Domácnosť jednotlivca 1780 Kč
Domácnosť dvojčlenná 2320 Kč
Troj- a štvorčlenná 2880 Kč
Päť- a viacčlenná 3230 Kč
Takže jednotlivec, ktorý žije sám, má životné minimum 4100 Kč
Podpora v nezamestnanosti
maximálna 10 250 Kč,
ak sa rekvalifikuje 11 480 Kč, skončí po šiestich mesiacoch.
Dávky
Rôzne, podľa toho, kto žije v domácnosti, jednotlivec môže požiadať o sociálnu dávku, príspevok na dopravu a bývanie. To je spolu priemerne 1942 Kč. Aj tu môžu ešte požiadať o ďalšie dávky obec.
Minimálna mzda 6020 Kč
Kto žije z minima či ešte menšej sumy
Dlhodobo nezamestnaní
Ak im skončí nárok na podporu v nezamestnanosti, dostávajú sociálne dávky. Pri určovaní sociálnych dávok sa vychádza z príjmu členov rodiny, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. Spoločne musia mať aspoň súhrn životných miním na všetkých členov domácnosti. Kto žije sám a nemá nijaký príjem, sa môže ocitnúť v situácii, že dostane iba 1450 či 2900 korún, k tomu môže dostať príspevok na bývanie a požiadať obec o jednorazový príspevok.
V hmotnej núdzi sú najmä nezamestnaní evidovaní na úrade viac ako 24 mesiacov, ktorí neplatili poistenie v nezamestnanosti.
Neúplné rodiny s jedným živiteľom
Úplné rodiny len s jedným príjmom
Dôchodcovia
Dôchodcovia, ktorí nezískali nárok na riadny dôchodok, dostávajú sociálny dôchodok do výšky životného minima. Dôchodcovia, ktorí zase dostávajú minimálny dôchodok (tento rok 2437 korún), tiež dostávajú dávky, ktoré im príjem môžu dorovnať do minima. (r)
Záborská má v Česku troch nasledovníkov
Traja českí politici sa rozhodli nasledovať príklad slovenskej poslankyne a vyskúšať, či v januári vyžijú z minimálnej mzdy, ktorá je v Česku 6200 korún. Na neobvyklý experiment vyzvalo českých poslancov Rádio Impuls, ktoré v spolupráci s denníkom MF Dnes oslovilo členov parlamentu, či by nechceli skúsiť niečo podobné ako Záborská. Našli sa traja: senátori Zdeněk Bárta a František Kroupa (nezávislí) a poslanec Petr Bratský (ODS). Iným sa nápad nepáčil. „S takým hlúpym nápadom som sa ešte nestretol, niekoľko tisíc mesačne ma stojí iba prevádzka auta," reagoval sociálny demokrat Jaromír Schling. „Nemohol by som platiť dlhy a prišiel by som o svoj rodinný domček, čomu by som sa, ako iste uznáte, nepotešil," vyhlásil Miroslav Beneš z ODS.
Komunistický poslanec Vladimír Koníček o výzve povedal, že ide o snahu zviditeľniť sa. Na experimente sa odmietol zúčastniť aj minister sociálnych vecí Zdeněk Škromach. Vraj by musel najskôr prestať robiť ministra. „Musel by som svoj život prispôsobiť výške príjmu, čo v ministerskej funkcii nie je možné." (tasr, haj)