Bratislava 2. decembra (TASR) - O zmenách v colnom konaní po rozšírení Európskej únie (EÚ) v intenciách Colného kódexu Spoločenstva a o súbežnom dodržiavaní daňových zákonov SR diskutovalo dnes v Bratislave 70 colníkov.
Témou tohtoročného tretieho odborného podujatia bola Príprava výrobcov a distribútorov na vstup do EÚ.
Zástupca riaditeľa odboru výkonu služby Colného riaditeľstva SR Milan Olejár uviedol, že po 1. máji 2004 prestane platiť colný zákon SR. Voči 24 krajinám EÚ začne SR uplatňovať zásady jednotného voľného pohybu tovaru bez akýchkoľvek colných obmedzení. "V rámci ekonomického priestoru 25 štátov bude výmena tovaru realizovaná na základe princípov intrakomunitárneho obchodu, a to bez zásahu colnej správy." V tomto priestore, povedal, bude pohyb tovaru realizovaný na úrovni približne 90 %. Slovensko bude teda zo 100 % svojho dovozu a vývozu po 1. máji asi 40 až 43 % realizovať so súčasnými 15, resp. 9 kandidátmi EÚ. Zdôraznil, že zrušenie pravidiel colných kontrol pri voľnom pohybe tovaru sa bude vzťahovať iba na vnútorné hranice EÚ. Ako ďalej povedal, v SR nový zákon o DPH upraví povinnosti osôb v súvislosti s uplatňovaním dane pri intrakomunitárnych obchodoch. Správu spotrebných daní budú však v plnom rozsahu vykonávať colné orgány. Dodal, že Colný sadzobník Spoločenstiev bude po 1. máji 2004 platiť v 25 štátoch, teda clo zaplatí podnikateľ v každej z týchto krajín rovnako. Clo sa bude odvádzať Bruselu, ale pre "národnú" DPH to neplatí, tú budú vyberať daňové úrady SR.
Podľa M. Olejára zároveň s týmto režimom dôjde po 1. máji k zachovaniu a posilneniu colných kontrol na vonkajších hraniciach EÚ a na colniciach letísk. Voči ostatných partnerom medzinárodného obchodu, tretím krajinám, ako sú Ukrajina, ázijské štáty, USA a desiatky ďalších, bude SR naďalej pri dovoze a vývoze tovarov vykonávať štandardné colné konanie a uplatňovať obmedzenia. V SR zo súčasných 102 vnútroštátnych pobočiek colných úradov zostane funkčných iba 48, a to pre colnú kontrolu tovarov z nečlenských krajín EÚ.
Vzhľadom na zmeny medzinárodného obchodu, colná správa vypracovala manažérsky zámer na zosúladenie colnej legislatívy EÚ, jej logistiky, manipulácie a prepravy tovaru s normami SR. Zámer schválil rezort financií a podľa neho sa systematicky dolaďuje zapracovanie procedurálnych colných zmien, školia odborníci a redukujú inštitúty. Najlepšie je na EÚ pripravený Štatistický úrad SR, naopak, na režim spoločnej poľnohospodárskej politiky výrazne zaostáva Platobná poľnohospodárska agentúra SR, konkretizoval M. Olejár.