Jednotné pracovné právo z krajín Európskej únie prinesie na Slovensko vyššie požiadavky na bezpečnosť a ochranu pri práci, lepšie pracovné podmienky pre zamestnancov i zákaz akejkoľvek diskriminácie. Zároveň aj finančnú záťaž - najmä pre menšie podniky, aby dokázali nové požiadavky únie splniť. O pracovnom práve hovorí kapitola Sociálna politika a zamestnanosť.
Väčšinu požiadaviek Bruselu na pracovné právo a bezpečnosť pri práci už zohľadnil nový Zákonník práce. Pracovné právo reaguje na hromadné prepúšťanie nadbytočných pracovníkov, zachováva práva zamestnancov pri prevode podniku a chráni ich pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Zdôrazňuje rovnaké zaobchádzanie s mužmi a ženami v zamestnaní, pri ich odmeňovaní, odbornej príprave či v sociálnom zabezpečení.
Významnú časť tvorí boj proti diskriminácii založenej na pohlaví, rase, etnickom pôvode, náboženstve, veku či sexuálnej orientácii. Nedostatky únia Slovensku pripomenula v poslednej monitorovacej správe.
Bezpečnosť a ochrana pri práci ide v únii ďalej ako u nás. Nová stratégia, ktorú prijala únia na roky 2004 - 2006 už nerieši základné požiadavky, ale odpovedá na nové. „Je to práca na diaľku, teda zadávanie úloh cez telefón, práca doma, mobing, stres. My pritom máme problémy ešte s dodržiavaním základných štandardov," hovorí Anton Kasana, námestník generálneho inšpektora práce.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ale aj Národný inšpektorát práce sa zhodujú, že prínos kapitoly je nepopierateľný. „U nás sme doteraz neboli orientovaní na práva pracovníkov. Teraz sa musia naučiť, že majú právo domáhať sa dobrých pracovných podmienok rovnako ako ich kolegovia v Európskej únii," hovorí Ľubica Gajdošová, vedúca kapitoly Sociálna politika a zamestnanosť a riaditeľka odboru európskej integrácie a zahraničných vzťahov na ministerstve.
Rovnaký názor má aj Kasana. Tlak zvnútra je podľa neho slabý, pretože naši zamestnanci sa nedostatočne domáhajú svojich práv. „Teraz sa vytvorí tlak zvonku. Zamestnanci, ktorí prídu z iných členských krajín únie, budú požadovať takú úroveň bezpečnosti ako vo svojej krajine."
Negatívom je množstvo legislatívy a investície, ktoré si zavedenie požiadaviek vyžiada. „Najmä pre malé podniky je to problematické, keďže dnes ešte platí stará legislatíva a už sa prijíma nová," hovorí Kasana.
Gajdošová spája riziká s pohybom pracovnej sily a odlevom kvalitných pracovníkov zo Slovenska. Zároveň varuje ľudí s nízkymi príjmami, ktorí v únii vidia záchranu. „Vlastný štát sa skôr postará o najchudobnejších ako iný štát. Únia sa bráni istej sociálnej turistike."
VÝHRADY EURÓPSKEJ KOMISIE
Rómovia, diskriminácia a sociálny fond
* Európska komisia nás vo svojej poslednej monitorovacej správe upozornila na zložité postavenie rómskej menšiny a chýbajúcu legislatívu proti diskriminácii. Legislatíva únie proti diskriminácii je prevzatá len čiastočne, najmä čo sa týka sexuálnej orientácie - správe, ktorá tento problém zaraďuje medzi tzv. oranžové body.
* Väčšina rómskej populácie je vystavená sociálnym nerovnostiam, vylúčeniu zo spoločnosti a rozšírenej diskriminácii pri vzdelávaní, zamestnávaní, v justícii a pri prístupe k verejným službám.
* Komisia upozornila aj na nedostatočnú pripravenosť na čerpanie peňazí z Európskeho sociálneho fondu, výhrady mala k administratívnym kapacitám na úrovni regiónov.
„S týmto stanoviskom celkom nesúhlasím," hovorí Jarmila Tomšová z ministerstva práce. „Ani zástupcovia komisie nám nevedeli odpovedať na priamo položenú otázku, aká je ich predstava o dostatočnom počte ľudí, ktorí by sa mali venovať tejto problematike. Na ministerstve práce sme urobili maximum. Bola zriadená samostatná sekcia a za pol roka narástol počet zamestnancov z 12 na 29. Na úradoch práce sa bude tejto problematike venovať 283 pracovníkov! Odbornú prípravu pracovníkov úradov práce však mierne spomalila reforma miestnej štátnej správy." (tasr, mim)
Sociálna politika a zamestnanosť
Prínosy:
* garantované štandardy jednotného pracovného práva v rámci únie
* zákaz akejkoľvek diskriminácie
* vyšší stupeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
* financie z Európskeho sociálneho fondu
Riziká:
* nedostatočná pripravenosť zamestnávateľov na požadovanú bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci
* nedostatočná schopnosť pripraviť projekty zamerané na podporu zamestnanosti
* nedosiahnutie miery zamestnanosti, ktorú do roku 2010 stanovila Európska únia.
(Podľa: Slovensko na ceste do EÚ, Kapitoly a súvislosti, J. Figeľ a M. Adamiš)
NÁŠ TIP
(Pozri Európsky sociálny fond a najčastejšie otázky k fondu)