BRATISLAVA 29. novembra (SITA) - Dnešné rokovanie šéfov diplomacií Európskej únie v talianskom Neapole považuje väčšina delegátov za pozitívne, vo viacerých otázkach sa veci pohli dopredu. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorého prejav odznel na zasadnutí po prvýkrát
v slovenčine.
Úplná väčšina účastníkov rokovania potvrdila podľa Kukana požiadavku na dodržanie princípu jedna krajina - jeden komisár. Dohoda ešte nie je v otázke hlasovacieho práva pre všetkých komisárov. Niektoré štáty ešte neboli ochotné pristúpiť na takúto dohodu, dodal slovenský šéf diplomacie, podľa ktorého bude diskusia o tejto otázke ešte pokračovať.
Pomerne vysoký pokrok sa dosiahol pri funkcii ministra zahraničných vecí. Zjednotiť sa bude potrebné ešte na názve pre tohto predstaviteľa, niektoré štáty by dali prednosť tomu, aby sa nevolal minister zahraničných vecí, ale aby to bol predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku, informoval Kukan.
Dohoda sa podľa Kukana dosiahla aj pokiaľ ide o predsedníctvo v sektorálnych radách. Princíp rotujúceho predsedníctva bol prijateľný pre všetkých. Predsedníctvo by mali tvoriť tímy krajín. Otvoreným zostalo, či to budú tri štáty na 18 mesiacov alebo štyri štáty na obdobie dvoch rokov.
Najmenšia zhoda je zatiaľ v otázke tvorby kvalifikovanej väčšiny. Poľsko a Španielsko sú na čele štátov, ktoré požadujú, aby zostal systém dohodnutý z Nice, v ktorom majú mať štáty pri rozhodovaní tzv. vážené hlasy a druhá skupina predovšetkým Nemecko a Francúzsko presadzujú, aby sa tento systém nepoužíval a rozhodnutia sa prijímali na základe dvojitej väčšiny. "Tu bude ešte potrebné zrejme dlho a trpezlivo rokovať," uviedol Kukan.
Menšie štáty požadujú, aby počet ich poslancov v Európskom parlamente bol minimálne päť, zatiaľ sú návrhy na štyroch poslancov. Kukan na rokovaní opäť prezentoval názor, že dokument by sa mal volať ústavná zmluva EÚ a nie ústava. Tomuto názoru vyjadrilo podporu zatiaľ len niekoľko delegácií.
Za najťažšie Kukan označil nájdenie kompromisu medzi pozíciami Poľska a Španielska na jednej strane a Nemecka a Francúzska na druhej strane. "Je to bezpochyby najťažšia otázka a zatiaľ nepadli návrhy, ktoré by ukazovali cestu kompromisu", konštatoval Kukan.