
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini (vpravo) so slovenským rezortným kolegom Eduardom Kukanom žartoval. Rokovania šéfov diplomacie už veľa zábavy nepriniesli.FOTO - TASR/AFP
Pod hrozivými dažďovými mračnami, za hromov, bleskov a prehnane prísnych bezpečnostných opatrení vyrukoval najprv holandský minister pre Európu Atzo Nicolai s jedovatou kritikou na krajiny, ktoré v pondelok spôsobili, že Francúzsko a Nemecko vyviazli bez trestu, hoci pokračujúcim rozpočtovým deficitom hrubo porušili Pakt stability, chrbticu menovej únie.
Nemecký Joschka Fischer poukazoval na zásadne zmenené ekonomické okolnosti a náladu upokojoval britský Jack Straw, podľa ktorého sa síce majú zákony dodržiavať, nie však za každú cenu. Holanďania a Švédi požadovali, aby sa o Pakte stability rokovalo včera pri večeri. Neuspeli. Krajiny, ktoré v pondelok zaistili väčšinu v prospech Paríža a Berlína, sa postavili proti. Rakúska ministerka Benita Ferrerová-Waldnerová označila síce uznesenie ministrov financií za chybu, usúdila však, že do kľúčového rokovania o ústave táto téma nepatrí.
Na bode mrazu udržala náladu španielska Ana Palaciová, ktorá vyčítala predsedajúcemu Taliansku, že predložilo „veľmi nevyvážený" návrh kompromisu, pretože do neho nezačlenila spôsob rozhodovania v Rade EÚ, čo je pre Španielsko základná téma. Usúdila, že za týchto okolností sa dá sotva pokročiť v iných oblastiach.
Aj Ferrerová-Waldnerová ľutovala, že chýba návrh zaisťujúci, aby každá krajina EÚ mala jedného zástupcu v Európskej komisii. Tieto otázky budú podľa talianskych predstáv hlavnými bodmi na summite EÚ 12. až 13. decembra v Bruseli.
Predsedajúci šéf talianskej diplomacie Franco Frattini začal dvojdennú schôdzu naliehavou výzvou, aby členské a vstupujúce krajiny „neprepásli historickú príležitosť, ktorá sa už nemusí opakovať". Vyzval ich, aby prejavili politickú vôľu, a zopakoval, že Taliansko nie je ochotné usilovať sa o kompromis za každú cenu. Pri večeri mali ministri debatovať o tom, ako v ústave pojať otázku európskej obrany. Dnešok bude zasvätený menej, ale i viac sporným inštitucionálnym otázkam.
KAREL BARTÁK, čtk, Neapol