
V tomto byte našla polícia väčšie množstvovýbušnín.FOTO - ČTK/AP
V Británii zatkli viac osôb na rôznych miestach, Taliani chytili namiesto avizovaných piatich podozrivých po predčasnom vyzradení akcie len troch.
Britské noviny špekulujú, že Sadžít Badát, zatknutý vo štvrtok, mohol plánovať prvý samovražedný útok na ostrovoch. Ako možné ciele uvádzajú športový štadión alebo členov kráľovskej rodiny. Talianske zatknutia súvisia s teroristickými útokmi na území Iraku.
Británia a Taliansko dostali v ostatných týždňoch ťažké zásahy od teroristov, nie však na ich území. Najprv to bol samovražedný útok na stanicu talianskych policajtov v irackej Nasíriji, minulý týždeň atentátnici udreli na britský konzulát a banku v tureckom Istanbule. Oba štáty podporujú Spojené štáty vo vojne proti terorizmu a v irackom konflikte. Najmä Británia sa už dlhšie obáva teroristických útokov na ich území.
V byte britského občana Sadžíta Badáta v Gloucesteri na severe krajiny našla polícia pri zákroku aj menšie množstvo výbušnín. Z bezpečnostných dôvodov najskôr evakuovali obyvateľov okolitých domov a až potom začali pyrotechnici prezerať a odvážať výbušniny. Včera podrobili prehliadke jeden dom v neďalekom susedstve, ale nič nenašli.
Podľa britských médií sa zadržaný muž poznal s Richardom Reidom (dostal doživotie za to, že sa pokúšal počas transatlantického letu aktivovať výbušninu skrytú v podrážke svojej topánky). Polícia tieto informácie nepotvrdila ani nevyvrátila. Susedov jeho zatknutie prekvapilo - poznali ho ako „dobrého moslima, veľmi bystrého a blázna do futbalu."
Ďalšie zásahy robili britskí policajti v Blackburne a Manchestri.
Špeciálna jednotka talianskej polície zadržala vo štvrtok večer troch podozivých z toho, že sa nechali naverbovať na samovražedné teroristické útoky v Iraku. Medzi zadržanými je aj jeden Alžírčan, Mahus Abdarrazak, prezývaný „šejk". Talianski vyšetrovatelia ho považujú za dôležitého člena teroristickej siete Usámu bin Ládina al-Káida, poznal sa údajne aj s mužmi, ktorí v lietadlách zaútočili 11. septembra 2001 na Spojené štáty. Abdarrazaka zatkli už v júni v Nemecku, ale nemecké úrady ho neskôr prepustili na slobodu pre nedostatok dôkazov. Aj tentokrát ho zatkli v nemeckom Hamburgu.
Operáciu ohrozil únik informácií o záťahu, vďaka čomu sa podarilo dvom mužom uniknúť. Polícia začala vyšetrovať aj to ako informácie prenikli von.
Podľa zatykača jeden zo zatknutých sa údajne podieľal aj na útoku na bagdadský hotel, v ktorom bol počas návštevy Iraku americký námestník ministra obrany Paul Wofowitz.
(mch, reuters, čtk)