DOLNÝ HRIČOV Študenti, ktorí sa pripravujú na povolanie obchodného pilota, zaplatia za letecký výcvik od 640-tisíc do 920-tisíc korún. Na žilinskej katedre leteckej dopravy študuje 175 ľudí, ale podľa riaditeľa Leteckého výcvikového a vzdelávacieho centra Petra Blaška je do leteckého výcviku zapojených len 33 z nich.
Ostatní sa pripravujú na prácu pozemného leteckého personálu lebo na výcvik jednoducho nemajú peniaze. Štát na praktický výcvik budúcich pilotov nijako neprispieva. „Od školy dostanú zadarmo len teoretické vzdelanie, celú prax si musia zaplatiť," hovorí Blaško.
Peniaze na letecký výcvik si študenti zháňajú najrôznejšími spôsobmi. „Niektorí majú bohatých rodičov, ale tých je málo. Iní si zháňajú sponzorov, najčastejšie im však rodičia niečím prispejú na začiatok a potom si už zarábajú na výcvik sami. Naši chlapci chodia do Ameriky robiť čašníkov alebo umývať riady v reštaurácii. Keď to robia celé prázdniny, na rok výcviku si zarobia," hovorí Blaško.
Najmenšie lietadlo, ktoré sa budúci piloti musia naučiť ovládať ako prvé, je Zlín 42. Jedna letová hodina na ňom stojí 3800 korún. Hodina na o niečo väčšej Morave L 200 stojí už 8200 korún. Ak chcú študenti získať kvalifikáciu obchodného pilota, musia odlietať celkom 150 hodín a stojí ich to 640-tisíc korún. Ak chcú k tomu aj prístrojovú kvalifikáciu, aby mohli lietať potme alebo v prípade nepriaznivého počasia, zaplatia celkom 920-tisíc korún. Peniaze, ktoré študenti výcvikovému centru zaplatia, stačia len na údržbu leteckého parku. (tasr)