
Ježko je všežravec.FOTO - ARCHÍV
Jež žije v blízkosti človeka v záhradách, sadoch či parkoch. Je to zvieratko aktívne v noci, stretnúť ho možno zriedkavo a o jeho živote sa vie málo. Ježka najviac ohrozuje používanie chemických postrekov a cestná doprava. Veľkú škodu však môže narobiť aj dobre mienená pomoc. Mnohí ľudia, ktorí ježka nájdu na prelome jesene a zimy, si myslia, že nedokáže sám prežiť a vezmú si ho domov. Mnohé ježe tak prezimúvajú v debničke v prehriatej pivnici. Nie všetky to prežijú.
Ktoré ježe potrebujú pomoc? Nikdy neberme domov zdravého dospelého ježka. Opateru potrebuje len zjavne chorý či poranený jež alebo preukázateľne opustené mláďa (s hmotnosťou nižšou ako 300 gramov). Prvá cesta musí viesť k veterinárnemu lekárovi, ktorý zvieratko ošetrí, prípadne zbaví vonkajších (blchy) aj vnútorných parazitov.
Ježka je najlepšie umiestniť do debničky, prepravky či inej klietky pre zvieratá, ktorú vystelieme senom, novinovým papierom, lístím, starými handrami. Umiestnime ju v pivnici, garáži alebo na pôjde, kde teplota nepresahuje 15 stupňov C. V období zimného spánku ježko nepotrebuje denné ani iné svetlo. Pravý zimný spánok (hibernácia) trvá pri ježkoch od novembra do marca, ale závisí to od počasia. Pre „odchované" ježe platí, že môžu byť vypustené, keď sa vonkajšia teplota pohybuje medzi 15 až 20 stupňov.
Pri prezimovávaní treba ježkovi denne podávať čerstvú vodu a potravu. Je to všežravec. Ovocím napichnutým na pichliače sa živí iba v rozprávkach. Kravské mlieko je nevhodné, slabším jedincom a mláďatám môže spôsobiť črevný katar a následné uhynutie. Vhodným krmivom je akékoľvek surové mäso, vnútornosti, mačacie i psie konzervy a granule, varená ryža, zelenina, zemiaky. Neopakovateľné mľaskavé zvuky a blažené funenie spokojného podnájomníka budú pre nás určite odmenou.
Prikrmovanie vtáctva
V čase, keď mrzne a sneží, mnohé, najmä spevavé vtáky, nemajú dostatok potravy. Vo všeobecnosti zdravé a životaschopné jedince prežijú aj najkrutejšiu zimu, ale aj tak im môžeme v tom pomáhať. Slabším vtákom môžeme prikrmovaním zachrániť život.
Pre vtáky v zime sú dôležité tuky rastlinné aj živočíšne. Najvhodnejšie sú olejnaté semená (mak, proso, drvené orechy a podobne) a loj. Kŕmiť možno i zmesou semien, ktorú dostať v chovateľských potrebách. Krmivo však nikdy nesypeme na zem, aby nenavlhlo.
Nebezpečnou potravou pre vtáky sú slané a korenené potraviny (napríklad údená slanina) a čerstvé kysnuté pečivá (kvasnice môžu byť životu nebezpečné). Vhodná je aj varená zelenina alebo kúsky mäsa. Nezabudnite na častý prísun čerstvej vody (najmä počas mrazov).Vynikajúcou pomocou sú vtáčie búdky, nesmú však byť natreté syntetickými farbami. Najlepšie je, ak sú jednoduché a z čistého dreva. Kŕmidlá odporúčame umiestniť na miesta, kde budú vtáky aspoň relatívne bezpečné pred inými zvieratami mačkami, psami. (md)