
Strapky napádajú rôzne druhy zeleniny, napríklad aj kapustu.FOTO - ARCHÍV
Strapky (skleníková a západná) napádajú veľa druhov rastlín uhorky, rajčiaky, papriku, kapustovú zeleninu, mečíky a iné okrasné rastliny pestované najmä v skleníkoch. Ich činnosť sa na listoch prejavuje jasnožltkastými drobulinkými okrúhlymi škvrnami, ktoré majú uprostred hnedé skorkovatené miesta.
Silne napadnuté listy žltnú, tmavnú a odumierajú, kvety nedávajú plody. Na spodnej strane listov sú škvrnky striebornej farby s čiernymi bodkami, čo sú výlučky hmyzu. Dospelé jedince sú veľké 1 až 1,6 milimetra, telo majú podlhovasté. Počas roka sú žlté až oranžové, ku koncu vegetačného obdobia sa staršie jedince sfarbujú dohneda. Majú dva páry približne rovnako dlhých úzkych krídel s dlhým rozstrapkaním. Larvy sa podobajú dospelému hmyzu, ale sú bez krídel. Dospelý hmyz prezimuje v pôde, v rastlinných zvyškoch alebo v ružiciach prízemných listov. Samičky kladú vajíčka pod pokožku listov alebo do kvetných púčikov. Vyliahnuté larvy aj dospelé jedince cicajú na dolnej strane listov, na vrcholoch rastlín i v kvetných púčikoch. Pre ich rozvoj sú vhodné najmä teplé a suché podmienky. Vo vhodných rokoch napáda strapka skleníková aj vonkajšie porasty v blízkosti skleníkov.
V prevencii je dôležité zabrániť zavlečeniu strapiek do rýchliarní priesadami zo zamorených množiarní. Rozmnožovanie strapiek možno spomaliť rosením povrchu rastlín a pôdy.
Chemická ochrana je pomerne náročná, lebo škodca má veľa generácií, ktoré sa postupne stávajú odolnými na niektoré prípravky. Odporúča sa preto prípravky striedať. Na zistenie početnosti a signalizáciu ošetrenia, prípadne u drobnopestovateľov aj ako prostriedok na zníženie potreby chemickej ochrany sa používajú modré lepové doštičky. Po zistení škodcu treba postrekovať opakovane štyrikrát, každých 5 až 6 dní. Ochrana proti strapke západnej je zvlášť ťažká, pretože žije skryte, uniká pozornosti aj dosahu kontaktných prípravkov. Proti nej sa preto odporúča použiť dostatočné množstvo postrekovej tekutiny tak, aby bol navlhčený pestovateľský substrát do hĺbky 2 centimetre.
Povolené prípravky:
Strapka západná paprika, rajčiaky, uhorky, okrasné rastliny DURSBAN 480 EC,
Strapky:
- kapustová zelenina ACTELLIC 50 EC,
- uhorky ACTELLIC 50 EC a SUMITHION SUPER,
- okrasné rastliny ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, INSTOP PÁS, KARATE 2,5 WG, SUMITHION SUPER a ULTRACID 40 WP.
Okrem toho možno využiť pri mečíkoch morenie hľúz, pretože strapka mečíková prezimuje na hľuzách v skladovacích priestoroch. Hľuzy sa máčajú 30 minút v roztoku niektorého z povolených prípravkov, a to ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, SUMITHION SUPER alebo ULTRACID 40 WP. Morí sa na jeseň pred uskladnením alebo na jar pred výsadbou.
Pri biologickej ochrane sa využíva nasadenie dravého roztoča Amblyseius cucumeris a dravej leskličky Orius insidiosus. Chemická ochrana sa potom zameriava iba na ošetrenie pôdy v týždenných intervaloch.
Ing. STANISLAV BAROK