Tento druh zábavy sa zrodil priamo v Japonsku. Karaoke znamená doslova „prázdny orchester". Kara prázdny, oke (sutora) orchester. Pred pätnástimi rokmi bolo už karaoke v Japonsku veľmi rozšírené. Bol som v tom čase biznismen, najmladší v podniku. Po práci sme každý večer zašli na večeru do reštaurácie, kde nám čašník automaticky podal dve menu ponuku jedál a ponuku karaoke. Karaoke som nenávidel. U nás je totiž nepísaným pravidlom, že len čo zaznie prvé „na zdravie!" (kanpai!), najmladší zo skupiny biznismenov musí a šéfstvo ho naozaj tvrdo núti tancovať a spievať karaoke, aby bola zábava. Trpel som, pretože nemám hudobný sluch, a všetci sa mi smiali. Bolo to vždy veľmi nepríjemné.
Kúpil som si preto pár hitov na CD. Na našich cédečkách sa často hneď za naspievanou pesničkou objavuje karaoke verzia. Japonci nakupujú cédečká z dvoch dôvodov: počúvať hudbu, tak ako vy, ale aj nacvičovať karaoke, aby predišli podobným trápnym situáciám. Toto je mechanizmus, ktorý v konečnom dôsledku podporuje dobrý predaj cédečiek, aj popularitu karaoke.
Spočiatku sa využívali len magnetofónové pásky, neskôr cédečká, potom laserové disky, ktoré zobrazujú na obrazovke videoklip aj text piesne, ktorú má amatérsky spevák spievať. Cieľom zdokonaľovania zobrazovania je, aby sa zabavili aj diváci. Rozvoj karaoke priniesol aj nové pracovné príležitosti režisérom a hercom. K rozšíreniu karaoke však najviac prispeli Multimedia Karaoke Network System a Karaoke domy. To prvé je najnovšia myšlienka, pri ktorej sa využíva počítač a ISDN linka. Prevádzkovatelia Karaoke barov už nemusia skladovať množstvo diskov, piesne získavajú pomocou ISDN telefónnej linky, a oveľa rýchlejšie sa dostanú aj k hitom.
Karaoke bývalo kedysi nočným druhom zábavy. Odkedy sa však objavilo množstvo Karaoke domov, vznikla konkurencia, takže majú otvorené aj počas dňa. Študenti sa často rovno po vyučovaní vyberú na karaoke. Takéto karaoke miesto pozostáva niekedy z jednej malej miestnosti rozdelenej na ešte menšie kabínky, kde sa zmestí jeden človek. Ale niekde nájdete aj niekoľkoposchodové budovy plné karaoke kabín. Poplatok za hodinu nie je vysoký. V miestnôstke je gauč, stôl a karaoke aparatúra. Ak ste smädný, prostredníctvom intercomu si objednáte nápoj. A potom už len vyberáte a spievate.
Navštívil som takéto miesto. Bolo to čudné. Sedelo tam veľa mladých ľudí, chlapcov aj dievčat. Niekto sa pripravoval na narodeninovú párty, iný spieval, aby sa nezahanbil v budúcnosti pred kolegami, ale nebola to zábava. Bol to tvrdý nácvik.
Autor: MASAHIKO