No hoci to väčšina napaľovacích programov pred používateľom skrýva, pred napálením treba dáta najskôr upraviť do špeciálneho formátu. Z pohľadu CDRW mechaniky totiž napaľované údaje vyzerajú iba ako jeden veľký súbor. Ten má veľkosť rovnajúcu sa veľkosti CD (resp. dát naň napaľovaných), čiže môže mať aj vyše 700 megabajtov. Takéto súbory majú väčšinou príponu ISO.
Vo forme ISO súboru sa distribuujú niektoré veľké softvérové balíky, napríklad takmer všetky distribúcie Linuxu. Používateľ si ho po stiahnutí (na čo však treba rýchlu linku alebo niekoľko desiatok hodín na sťahovanie) môže jednoducho napáliť na CD.
Takmer všetky Unixové systémy (vrátane Linuxu) umožňujú s obsahom ISO súborov pracovať ako s normálnym diskom. Prezrieť si obsah ISO súboru vo Windows však štandardne nie je vôbec možné. Ani veľa napaľovacích programov to neumožňuje, respektíve akceptujú iba vlastný formát. Našťastie existujú programy ako CDmage, ktoré dokážu v takejto situácii pomôcť.
Asi najznámejším programom na čítanie ISO súborov pre Windows je IsoBuster (www.isobuster.com). CDmage na rozdiel od neho nedokáže čítať priamo CD, ale v práci s ISO súborom za ním v ničom nezaostáva, skôr naopak. Podporuje všetky známe formáty napaľovacích programov, neprekvapí ho ani hudobné CD.
Prostredie programu je rozdelené klasicky na dve časti. Na ľavej strane sa zobrazuje strom častí disku a priečinkov v nich, na pravej zoznam súborov vybraného priečinku. Základnou funkciou je, samozrejme, uloženie súborov z ISO na disk, čo je možné vrátane rekurzívneho uloženia priečinkov. Porovnanie súborov príde vhod vtedy, ak potrebujete otestovať (porovnať s originálom) dáta v ISO súbore pred napálením. Nechýba ani vyhľadávanie súborov. Zaujímavou funkciou je otestovanie ISO súboru a korekcia prípadných chýb. Súbory i konkrétne sektory v ISO si možno nechať zobraziť v hexadecimálnom tvare. Veľmi zriedkavá je možnosť nahradiť súbor či vybrané sektory v ISO súbore inými dátami (samozrejme len rovnakej dĺžky).
Ak potrebujete niečo robiť s ISO súbormi, či už len „vytiahnuť“ nejaké súbory, alebo nahradiť nejaký chybný súbor iným, CDmage by ste určite nemali prehliadnuť.
(freeware, http://cdmage.cjb.net)