BRATISLAVA - Americký Helsinský výbor nie je spokojný s výsledkami vyšetrovania údajných nelegálnych sterilizácií rómskych žien na Slovensku. Žiada našu vládu, aby prípady vyšetrila poriadne. Okrem iného vyčíta vláde a polícii zastrašovanie aktivistov za ľudské práva a údajných obetí. Výbor má k vyšetrovaniu rovnaké výhrady ako autori obvinenia.
„Žiaľ, zdá sa nám, že vo vyšetrovaní, ktoré slovenská vláda nedávno vykonala, boli významné nedostatky," píšu členovia výboru v liste premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. List podpísalo osem poslancov amerického Kongresu, medzi nimi Hillary Clintonová. Rovnaká skupinka písala slovenskej vláde už v marci, pár týždňov po tom, ako vyšla publikácia mimovládnych organizácií Telo a Duša, ktorá lekárov z nezákonných sterilizácií Rómok obvinila. Správa vyvolala veľký medzinárodný ohlas.
Vyšetrovanie sa podľa Helsinského výboru nezameralo na niektoré dôležité okolnosti prípadu. „Vláda sa zamerala len na otázku, či sterilizované ženy podpísali formulár. Vyšetrovatelia nehodnotili, či súhlas (so sterilizáciou) bol informovaný. Pritom hlavným argumentom mimovládnych organizácií bolo, že formuláre podpisovali ženy, ktoré nevedeli čítať, nerozumeli formuláru, mali pôrodné bolesti, boli pod vplyvom sedatív alebo formulár podpísali, lebo dostali nesprávne medicínske informácie," píšu americkí poslanci.
Pri policajnom vyšetrovaní podľa poslancov prišlo ku konfliktu záujmov, lebo údajné pochybenia štátu (lekári vo verejných nemocniciach sú verejnými zamestnancami) vyšetrovala štátna polícia. Vyšetrovanie tiež neskúmalo prípady, keď sa rómske ženy a nimi poverení zástupcovia nemohli dostať k zdravotnej dokumentácii.
„Ak vezmeme to úvahy tieto skutočnosti, uistenia vicepremiéra Pála Csákyho, že nedochádzalo k nijakým nelegálnym sterilizáciám, znejú plytko. Zvlášť ak podrobné skúmanie vládnej správy potvrdzuje, že niektoré ženy vrátane maloletých boli v skutočnosti sterilizované bez súhlasu," píše sa v liste.
Csáky tvrdenia výboru odmieta. „Tento prípad bol jeden z najdôkladnejšie vyšetrovaných v histórii samostatného Slovenska, bola nad ním aj parlamentná kontrola, spolupracovali sme so zahraničnými odborníkmi, napríklad z Rady Európy. Ak má niekto pocit, že v procese šetrenia nebolo niečo správne, môže sa obrátiť na nezávislý súd," povedal jeho hovorca Martin Urmanič.
Výhrady Američanov sú rovnaké ako tie, ktoré po skončení vyšetrovania vzniesol spoluautor správy Telo a Duša mimovládna organizácia Poradňa pre ľudské a občianske práva. Druhým autorom bolo americké Centrum pre reprodukčné práva.
Poslanci síce vítajú snahu vlády zmeniť zákony o sterilizáciách a informovanom súhlase, žiadajú však, aby sa prijali aj opatrenia, ktoré umožnia pacientom prístup k ich zdravotnej dokumentácii, čo im umožní obhajovať svoje práva na súde. Žiadajú tiež urýchlené prijatie antidiskriminačnej legislatívy.
Hovorca premiéra Maruška povedal, že premiér napíše poslancom o krokoch, ktoré v kauze vláda podnikla a podniká. Premiér má podľa neho veľký záujem otvorene komunikovať s členmi výboru.