Počítač pod stromček ­ nešetrite, kde netreba

Počítač je dokonalý vianočný darček. Váš potomok či partner sa totiž z neho bude radovať ešte dlhé mesiace a vyskúša na ňom určite najskôr tie najzábavnejšie a najmenej užitočné programy. Vás pritom bude hriať pocit, že ste kúpili niečo praktické, čo ...

Počítač je dokonalý vianočný darček. Váš potomok či partner sa totiž z neho bude radovať ešte dlhé mesiace a vyskúša na ňom určite najskôr tie najzábavnejšie a najmenej užitočné programy. Vás pritom bude hriať pocit, že ste kúpili niečo praktické, čo dcére pomôže zlepšiť školský prospech alebo manželovi tráviť menej času v práci a viac doma.

Najlacnejší nový počítač spolu s monitorom (no bez operačného systému) sa dá dnes kúpiť už za približne 12-tisíc korún. Takýto počítač môžete pohodlne využívať na písanie textov, prácu s tabuľkami či pripojenie na internet. Vášho syna či dcéru však veľmi nepoteší ­ nebudú sa na ňom dať hrať žiadne nové hry a už o rok budete mať problém aj so spúšťaním novších programov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za počítač využiteľný v súčasnosti „na všetko", s dostatočným výkonom aj miestom na pevnom disku dáte približne 16-20-tisíc. Bude mať dostatočne veľký monitor, umožní prehrávať video i editovať obrázky a hrať väčšinu hier. Do dvoch rokov však začnete pociťovať, že je pomalý ­ nebude totiž stačiť nárokom nových programov, ktoré budete chcieť používať. Začne sa kolobeh neustálej snahy o výmenu najmenej výkonných častí za novšie, prestane vám vyhovovať jeho starší typ monitora a podobne.

Ideálne je preto kúpiť si počítač, ktorý bude použiteľný čo najdlhšie ­ s modernou LCD obrazovkou, dostatočne veľkým diskom, výkonným procesorom a grafickou kartou i CD napaľovačkou, za približne 28- až 35-tisíc. V konečnom dôsledku vás určite vyjde lacnejšie než počítač s nižšou obstarávacou cenou, pretože ho budete musieť vymeniť za nový oveľa neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Neoplatí sa teda šetriť stokoruny, ak to vzhľadom na váš rodinný rozpočet nie je absolútne nevyhnutné. Typickým postupom je napríklad kúpa počítača s CD prehrávačom, ku ktorému sa o pár mesiacov dokúpi CD napaľovačka a prípadne ešte i DVD prehrávač. V domácnosti tak sú zrazu zbytočne tri zariadenia, ktoré dokážu to isté ­ prehrávať CD. Oveľa rozumnejšie je predvídať, že napaľovačka bude raz potrebná, a kúpiť ju priamo, čím sa v konečnom dôsledku ušetrí niekoľko tisíc korún za CD prehrávač. Ak potrebujete na niečom ušetriť, môžete kúpiť napríklad menší (nie však menej kvalitný!) monitor alebo odložiť nákup periférnych zariadení, tlačiarne či skeneru.

Nákup počítača je pre väčšinu domácností významnou investíciou ­ nebojte sa zájsť niekoľkokrát do predajne počítačov a poradiť sa. Prvá otázka každého predajcu bude, na čo chcete v budúcnosti počítač používať ­ dobre si to premyslite, aby vám mohol kvalifikovane poradiť. V cenách medzi jednotlivými obchodmi nie sú výrazné rozdiely a ťažko sa porovnávajú, keďže žiadni dvaja predajcovia neponúkajú rovnaké modely ­ neurobíte chybu, ak sa budete riadiť aj ochotou personálu prebrať s vami rôzne možnosti kúpy vzhľadom na rozpočet, ktorý máte k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Značkový počítač alebo skladačku?

SKLADAČKA

­ týmto pojmom sa označujú systémy, ktoré sú zostavené z dovezených komponentov v servisných strediskách, teda už na Slovensku u predajcov. I keď sú základná konfigurácia a vzhľad počítača stále rovnaké, podľa stavu na trhu sa neustále menia výrobcovia použitých komponentov. Ak teda rozoberiete dva „rovnaké" počítače kúpené v supermarkete s istým časovým odstupom, ich vnútro bude odlišné. Niekedy sa však môže stať, že pri takomto obmieňaní komponentov niektoré nebudú dobre spolupracovať s konkrétnym periférnym zariadením (tlačiareň, napaľovačka), vtedy je možné vymeniť značku príslušného komponentu ­ niekedy za doplatok.

Skladačky sú väčšinou dodávané s alternatívnym bezplatným operačným systémom, poprípade so základnou inštaláciou Windows. Pribalenie antivírusového softvéru, programu na napaľovanie CD nosičov, prehrávanie DVD je skôr zriedkavosťou. Za skladačky možno považovať aj počítače označené ustáleným pomenovaním slovenských „výrobcov", napríklad LIBRA, BRAVE, ZION, TRIANGEL COMPUTER a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

ZNAČKOVÉ POČÍTAČE

Skutočne značkové počítače (IBM, HP, Dell, Siemens...) prinášajú mnoho pridanej hodnoty, ktorú však ocenia hlavne podniky. Používajú sa pri nich stále tie isté súčasti, oveľa častejšie integrované priamo na ich základnej doske. V praxi to znamená, že každý model bol precízne otestovaný s tisíckami periférií a softvérov a je zaručená ich kompatibilita. Ak by sa predsa len nejaký nedostatok objavil, výrobca systému alebo dodávateľ môžu problém systémovo vyriešiť.

Rozširovanie je čiastočne obmedzené na komponenty výrobcu odlišnou mechanickou konštrukciou. Značkový počítač je typicky dodávaný s plne využiteľným operačným systémom, s antivírusovou ochranou, dodatkovými aplikáciami a softvérovými nástrojmi, nejde teda iba o holý hardvér. Často výrobca myslí na rýchlu obnovu systému z CD nosičov alebo skrytého oddielu na disku, aby sa minimalizovali prestoje v práci. Dlhšia býva aj záruka. Cena značkového počítača je preto typicky najmenej o 10-tisíc korún vyššia než cena skladačky.

SkryťVypnúť reklamu

Kde treba nakupovať

Mnoho ľudí v snahe nakúpiť čo najlacnejšie zamieri do super- a hypermarketov alebo si vyberá z katalógov umožňujúcich nákup na splátky. Nie je to však najšťastnejšia voľba. V hypermarketoch zväčša chýba personál schopný kvalifikovane zákazníkovi poradiť. Problémom bývajú aj opravy, ktoré trvajú dlhšie ­ v prípade chyby v počítači, zlého nastavenia alebo nutnosti i toho najmenšieho zásahu sa totiž počítač presúva z rúk do rúk medzi reklamačným oddelením obchodu a skutočným predajcom počítača.

Najväčším problémom však je, že supermarkety predávajú len niekoľko vopred poskladaných typov počítačov, ktoré asi nebudú presne vyhovovať vašim potrebám ­ niektoré ich komponenty môžu byť nedostatočne výkonné, iné, naopak, príliš drahé na to, čo chcete s počítačom robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Je preto lepšie obrátiť sa na niektorú predajňu s počítačmi a kancelárskou technikou (preverte si, či sa počítače priamo vo firme aj montujú, či ich len nenakupuje od inej spoločnosti). Špecializované predajne ponúkajú predkonfigurované cenovo zvýhodnené zostavy rovnako ako supermarkety, na požiadanie vám však zostavia počítač presne podľa vašich predstáv. (Zostavenie počítača „na želanie" môže u niektorých predajcov pár dní trvať.) Takisto tu môžete neskôr v prípade problémov priamo komunikovať s človekom, ktorý váš počítač zostavil.

V obchode sa nezabudnite spýtať

* Či má počítač operačný systém.  Ak kupujete systém s alternatívnym operačným systémom (Linux) a chcete ho aj skutočne používať, spýtajte sa na možnosť podpory a konzultácie. Môže sa totiž stať, že systém, ktorý je zadarmo, nebudete vedieť používať a nikto vám s problémami nebude vedieť pomôcť. Uistite sa, že všetky komponenty počítača dokážu spolupracovať so systémom, ktorý kupujete.

SkryťVypnúť reklamu

* Aký softvér je súčasťou kupovaných produktov. Napríklad programy na dekódovanie DVD, napaľovanie CD a podobne sú typicky zahrnuté iba do ceny „škatuľových" (drahších) verzií produktov. Lacnejšie OEM verzie softvér neobsahujú, dá sa kúpiť samostatne za 200 až 500 korún.

* Aké sú záručné podmienky, kto a kde uskutočňuje servis. Predajca často požaduje dodanie tovaru v pôvodnom obale, ktorý musíte uschovať. Ak je servisné stredisko v priamom spojení s predajňou, záručný servis prebieha omnoho rýchlejšie. Informujte sa aj na prípadné obmedzenia záruky na mechanicky namáhané komponenty a spotrebný materiál.

* Pri kúpe tlačiarne si zistite, či je dátový kábel súčasťou dodávky a aké náplne sú s tlačiarňou dodávané. Niekedy sú súčasťou polovičné štartovacie náplne, inokedy sa dodáva iba čierna náplň. Náplne stoja niekoľko stoviek až tisíc korún, čo môže výrazne ovplyvniť celkovú cenu tlačiarne.

SkryťVypnúť reklamu

Kupujeme notebook

Pri kúpe notebooku je dôležité vedieť, či potrebujete počítač s nízkou cenou, malými rozmermi, alebo vysokým výkonom. Ak chcete notebook často nosiť so sebou, sústreďte sa predovšetkým na jeho hmotnosť ­ rozdiely medzi jednotlivými systémami totiž bývajú výrazné.

Charakter notebooku určuje osadený procesor, informácia o ňom je typicky uvedená na nálepke pod plochou klávesnice.

1. Najlacnejšie notebooky používajú procesory určené pre stolné systémy, a preto sú energeticky veľmi náročné. Nevýhodou je vysoká produkcia tepla v priestore klávesnice, hlučnosť ventilácie a prevádzka na batériách s hranicou 2 hodín. Takéto notebooky poslúžia najmä ako náhrada bežného počítača a ich výhodou je, že na stole zaberajú menej miesta a v prípade potreby sa dajú preniesť trebárs do inej miestnosti. Nie sú však vhodné na prácu na cestách. Typicky majú procesory AMD Athlon, AMD Duron, Intel Celeron a Intel Pentium 4. Stoja okolo 40-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

2. Druhú skupinu tvoria systémy postavené na mobilných procesorových platformách. Ich cena je o niečo vyššia, na batériách však vydržia 3 až 3,5 hodiny. Typickí zástupcovia na trhu sú vybavení procesormi Mobile Intel Celeron a Intel Pentium 4m, stoja od 48-tisíc.

3. Najvýkonnejšie a najúspornejšie systémy sú vybavené technológiou Intel Centrino Mobile Technology. Okrem dostupnosti bezdrôtových WiFi sietí umožňujú batériový beh viac ako 5 hodín, čo je dôležité pri dlhodobej práci v teréne, a sú i dostatočne tenké. Notebooky tejto triedy rozoznáte podľa modrého loga Intel Pentium M alebo ružového Intel Centrino s cenami od 60-tisíc vyššie.

Ak sa rozhodujete pre notebook s malými rozmermi, presvedčte sa, aké výkonové parametre sa pri ňom uvádzajú. Existujú varianty s procesormi VIA C3, ktorých potenciál je pomerne slabý, a systémy s procesormi Intel Pentium M. Maloformátové notebooky majú často osadené mechaniky výmenných médií a rôzne konektory iba na stolnej základni ­ znamená to, že napríklad CD alebo pripojenie k iným zariadeniam nebudete môcť využívať, ak ste na cestách, ale len keď máte notebook pripojený do elektrickej siete.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na rozmery veľkoplošných stolných dockov („základňa" notebooku, do ktorého sa vloží pri pripojení do elektrickej siete), ktoré presahujú rozmer notebooku viac ako dvojnásobne.

Čo by ste mali vedieť o častiach vášho počítača

Pevný disk

(skratka HDD alebo HD, udáva sa rýchlosť v GB ­ gigabajtoch)

Naň budete odkladať svoje súbory a Murphyho pravidlo hovorí, že nikdy nie je dosť veľký. Kupujte preto s veľkou rezervou, aj keď si zatiaľ nedokážete predstaviť, na čo by ste taký veľký priestor dokázali využiť. Minimom pre kancelársku prácu je 20 ­ 40 GB; ak existuje možnosť, že budete počítač využívať aj na prehrávanie hudby, potrebujete aspoň 80 GB a na video 120 GB. Cena diskov nerastie úmerne s ich kapacitou (40 GB disk stojí okolo 2700 korún, dvojnásobne veľký len o 600 Sk viac), preto sa nevyplatí na tomto komponente šetriť výberom najlacnejšieho modelu.

SkryťVypnúť reklamu

Procesor

(skratka CPU)

Srdce počítača, komponent, ktorý spracúva úlohy od jednotlivých programov. AMD a Intel sú názvy dvoch veľkých výrobcov procesorov, Intel je známejší, AMD väčšinou o niečo lacnejší. Intel označuje procesory taktovacou frekvenciou („rýchlosť procesora") v gigahertzoch (GHz), dnes sa bežne predávajú modely s hodnotami 1,3 ­ 3,3 GHz (čím viac, tým lepšie). AMD namiesto frekvencie udáva „PR rating", ktorý je vyšší ako taktovacia frekvencia, napríklad model Athlon XP PR2200+ beží na 1,8 gigahertzoch. Váš bežný počítač by mal mať okolo 1,4 ­ 2 GHz, rýchlejší procesor využijete len pri náročných aplikáciách.

Operačná pamäť

(RAM, udáva sa veľkosť v MB ­ megabajtoch)

Jej nedostatok býva najčastejšou príčinou sťažností užívateľov, že počítač je „pomalý". Štandardom je 256 MB (megabajtov), menej stačí len na prácu s jednoduchým starším softvérom. Ak chcete bez problémov pracovať s grafikou alebo videom, zvoľte 512 MB. Operačná pamäť sa dá kedykoľvek dokúpiť a jednoducho pridať k už zakúpenej, takže pri nákupe na rozdiel od iných komponentov nemusíte myslieť na to, či vám bude stačiť aj o rok či dva. Starší typ pamätí „SDRAM" je pomalší ako novší „DDR (SDRAM)".

SkryťVypnúť reklamu

Skrinka so zdrojom

Pri väčšine zostáv sa neuvádza, v akej skrinke budú všetky komponenty „zabalené" ­ znamená to, že pravdepodobne dostanete do ruky nevábnu, „stredne veľkú" (miditower) šedú skrinku. Nie všetky počítače však musia byť škaredé ­ ak ste ochotní priplatiť si pár stokorún, u väčšiny predajcov si môžete vybrať aj skrinku, ktorá bude dizajnérskou ozdobou vašej domácnosti, prípadne i omnoho tichšia než štandardný model.

CD prehrávač, DVD prehrávač a „napaľovačka"

(CD. DVD, CD RW/DVD-RW)

Prehrávač CD je nevyhnutnou súčasťou každého počítača (800 Sk), ak chcete prehrávať aj DVD, priplatíte si približne 300-400 korún. Čoraz obľúbenejšie sú aj napaľovačky umožňujúce ukladanie údajov na CD ­ napaľovačka vám výrazne uľahčí zálohovanie dát aj prenos väčších súborov na iné počítače. Externá napaľovačka (samostatné zariadenie stojace vedľa počítača) stojí 9000 korún, interná (zasunie sa do počítača) okolo 3000 Sk. Za rovnakú cenu si však môžete kúpiť už zariadenie, ktoré spája všetky funkcie dohromady ­ teda vie prehrávať CD aj DVD a napaľovať CD (takzvané „combo"). Voľbou comba hneď pri nákupe nového počítača môžete ušetriť až niekoľko tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete napaľovať aj DVD, pri voľbe DVD napaľovačky myslite na rôznorodosť používaných štandardov (DVD-R/DVD+R/DVD-RAM) ­ nie každá mechanika podporuje všetky z nich.

Grafická karta

(VGA, GK, grafika)

Kvalitnejšiu grafickú kartu potrebujete, ak sa na počítači chcete hrať hry alebo spúšťať náročné grafické aplikácie. Najčastejšie sa stretnete s označením Nvidia GeForce FX 5xxx (napríklad 5600) alebo ATI Radeon 9xxx (napr. 9200). Väčšinou platí pravidlo ­ čím väčšie číslo, tým vyšší výkon. Rozumným kompromisom medzi cenou a výkonom sú práve čísla uvedené v zátvorkách (takéto karty stoja okolo 2200 korún). Pri grafickej karte si treba všimnúť veľkosť jej pamäti: väčšine ľudí postačuje 64 MB, pre výkonnejšie počítače 128; viac je už zbytočným luxusom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste niekedy chceli prehrávať súbory z počítača na televízore, pri karte by malo byť napísané „TV-OUT". Naopak, ak chcete nahrávať televízne programy, hľadajte „Video IN". Kombinácia vstupu a výstupu je označovaná ako VIVO. Niektoré grafické karty sa dodávajú aj s diaľkovým ovládaním, ktoré umožňuje premeniť počítač na mozog plnohodnotného domáceho kina. Ak je grafická karta „on board" („na doske"), ide o najlacnejší model, ktorý je priamo súčasťou počítača (na hry nebude stačiť).

Myš

Najlacnejšia myš stojí okolo 100 korún, oplatí sa však investovať do optickej „s kolieskom" (okolo 400 Sk). Optická myš je v porovnaní s obyčajnou „s guličkou" (na spodnej strane myši) odolnejšia a netreba ju neustále čistiť. Koliesko na hornej strane medzi dvoma tlačidlami zasa uľahčuje pohyb v dokumentoch. Najdrahšie sú myši bezdrôtové (a zároveň optické), ktoré vás zbavia starostí so zamotanými káblami. Ak vás po práci s počítačom bolí zápästie, pomôže špeciálna podložka s gelovou alebo penovou opierkou.

SkryťVypnúť reklamu

Klávesnica

Okrem štandardnej (200 Sk) si môžete vybrať „ergonomickú" („natural", v strede je rozdelená, ak píšete desiatimi prstami, zbaví vás bolesti zápästia, 1000 Sk) alebo „multimediálnu" (pridané viaceré funkcie na priame ovládanie programov, 800 Sk). Klávesnica môže byť takisto aj bezdrôtová.

Modem

Modem potrebujete, len ak sa chcete pripájať na internet cez telefónnu linku. Ak používate akýkoľvek iný spôsob pripojenia, bude vám v počítači zbytočne zaberať miesto. 56 k znamená maximálnu rýchlosť, pomalšie modemy sa už nepredávajú. Externé (drahšie) modemy dokážu častokrát nadviazať kvalitnejšie spojenie ako interné.

Sieťová karta (LAN)

Slúži na prepojenie počítača s inými ­ vhodné je kupovať kartu, na ktorej je uvedená aj rýchlosť 100 Mbps. K internetu potrebujete buď sieťovú kartu, alebo modem, ak sú v počítači obe zariadenia a nebudete ich využívať, počítač zbytočne preplatíte približne o 300 korún.

Disketová mechanika (FDD)

Pre nízku cenu (300 Sk) sa stále dodáva do nových počítačov, aj keď sa v praxi už veľmi nevyužíva. Označenie „3,5 '' 1,44 MB" znamená jednotku na čítanie 3,5 palca veľkých diskiet s veľkosťou 1,44 MB ­ iné typy sa však už dnes nepoužívajú, takže nemôžete urobiť chybu.

Reproduktory

Na klasické ozvučenie počítača postačia reproduktory zabudované v monitore alebo štandardne dodávané plastové mini systémy v cene okolo 300 korún. Ak si však chcete hudbu skutočne vychutnať, budete si musieť za kvalitnejšiu stereofónnu sadu priplatiť okolo 600 korún. K drahším modelom je dodávaný i subwoofer na reprodukciu basov. Pre domáce kino oceníte šesťkanálovú reproduktorovú súpravu, označovanú aj ako 5.1, s cenami od 3000 Sk. Uistite sa však, že vaša zvuková karta ponúka potrebné výstupy.

Tlačiareň

Pre domácnosti sa stávajú populárnymi atramentové tlačiarne. Ich cena pri základných modeloch zriedkakedy presahuje dve tisícky, počítajte však s veľmi vysokou cenou tlače. Farebné tlačiarne používajú dve náplne, ktorých ceny sa pohybujú okolo 600 ­ 1200 korún. Laserové tlačiarne ponúkajú lacnejšiu tlač, ich cena je však vyššia, rádovo od 8000 Sk. Ak chcete pri laserovej tlači farbu, rátajte nad cenami 30-tisíc.

Skener

Slúži na digitalizáciu tlačených predlôh do počítačových súborov. V závislosti od priloženého softvéru umožňuje preniesť tlačené písmo i na text s možnosťou jeho úpravy v textovom editore. Dôležitými údajmi sú rozlíšenie v DPI, vyjadrujúce počet bodov na palec (2,54 cm), a farebná hĺbka v bitoch vyjadrujúca počet reprodukovateľných farieb. Na domáce použitie postačuje rozlíšenie 600 DPI, pre poloprofesionálnu prácu s grafikou 1200. Ceny skenerov sa začínajú na 3000 korunách.

Ako si vybrať monitor

Monitor môže tvoriť až tretinu ceny celej počítačovej zostavy a jeho výberu treba venovať zvláštnu pozornosť. Na trhu sú dva typy ­ tradičné veľké CRT monitory (vyzerajú ako menší televízor) a novšie LCD s plochou obrazovkou. (Ak sa typ monitora neuvádza, ide vždy o CRT.) Ceny CRT monitorov začínajú pri 3000 Sk, najlacnejšie LCD monitory stoja okolo 10-tisíc.

Nové LCD monitory sú nielen krajšie a zaberajú oveľa menej miesta na stole, ale najmä šetria vaše zdravie ­ obraz na nich totiž nebliká, a tak vás z nich nebudú bolieť oči ani hlava. Vyššia počiatočná investícia do LCD sa vám teda vyplatí tým skôr, čím viac času chcete pred počítačom v najbližších rokoch stráviť. Ak máte peniaze navyše, kúpte monitor s uhlopriečkou 17 palcov, na bežnú prácu však postačí aj 15-palcový. LCD monitory však zatiaľ nie sú veľmi vhodné k počítačom určeným na hranie alebo prezeranie videa (grafika je „pomalšia") ­ deťom preto kúpte radšej väčší a kvalitný CRT model.

Pri lacnejších CRT monitoroch je základným parametrom uhlopriečka obrazovky ­ štandardom je 17. (Veľkosti uhlopriečok CRT a LCD monitorov nemožno porovnávať, 15-palcový LCD má najbližšie k 17-palcovému CRT.)

Pri CRT monitoroch si nevyhnutne musíte všimnúť kvalitu zobrazovania, ktorá sa udáva v hertzoch (Hz) ­ signalizuje, ako často obrazovka bliká, teda ako bude zaťažovať vaše oči. Nikdy by ste nemali pracovať s frekvenciou nižšou než 85 Hz. Frekvencia sa udáva vždy spolu s konkrétnym rozlíšením obrazovky, napr. 1024x768/85Hz. Porovnajte si údaje viacerých monitorov pre to isté rozlíšenie (napr. 1024x768) a zvoľte ten, ktorý ponúka najvyšší údaj v hertzoch (a zároveň si ho môžete dovoliť).

Záruka na počítač môže byť nevýhodou

Typická záručná lehota na počítače sa s blížiacim sa so vstupom do Európskej únie blíži k dvom rokom s možnosť priplatenia si aj na dlhšie obdobie. Súčasnými výnimkami so 6-mesačnou zárukou sú spravidla optické mechaniky (CDROM, napaľovačka, DVD) a mechanické súčasti ako ventilátory, ktorých životnosť závisí od prašnosti prostredia.

Pri kúpe zostavy ako celku je počítač uzavretý plombou, pri ktorej poškodení záruka prepadá. Znamená to, že ak si chcete do počítača dokúpiť ďalšie komponenty (napríklad viac pamäti alebo interný modem), musíte znova navštíviť tú istú predajňu, kde vám kúpený komponent namontujú. Plombu z iného obchodu nemusí pôvodný predajca pri reklamácii akceptovať. Niekedy vám namontuje aj komponent kúpený inde, väčšinou však za poplatok. Počítač si však nemusíte kúpiť ako celok, ale po jednotlivých častiach, ktoré vám v obchode zmontujú ­ vtedy platí záruka na každý diel samostatne (a na každý inú dĺžku) a počítač môžete ľubovoľne otvárať a dopĺňať.

Najčastejšími „poruchami" počítača býva zlyhanie softvéru a zmena jeho konfigurácie, ktoré nevie užívateľ vrátiť do pôvodného stavu ­ na tie sa záruka nevzťahuje.

Samostatnú pozornosť treba venovať spotrebnému materiálu, akým sú náplne do atramentových tlačiarní či tonery. Ak odhalíte chybu, nahláste ju okamžite. Pri mnohých náplniach je totiž definovaná hranica vyprázdnenia, pod ktorú nemožno reklamáciu aplikovať. Ak si teda nie ste istí, že náplň v tlačiarni dokážete vymeniť správne, požiadajte o to pri kúpe náplne servisného technika predajcu.

Nezabudnite na legálny softvér
Pri kúpe nesmiete zabudnúť na softvér, bez ktorého počítač nebude funkčný. Zákony vyžadujú, aby bol v každom novom počítači nainštalovaný aspoň operačný systém. Väčšina predajcov preto do lacnejších počítačov inštaluje niektorý z bezplatných systémov, napríklad Linux. Absolútna väčšina domácich používateľov je však zvyknutá pracovať s Windows, a preto si po príchode domov Linux vymažú a nainštalujú nelegálnu kópiu Windows. Takýmto konaním sa však dopúšťajú trestného činu, za ktorý na Slovensku teoreticky hrozia až dva roky väzenia.

Ak si Windows kúpite spolu s novým počítačom, jeho cena je nižšia (takzvaná OEM licencia). Dobrý predajca vám ešte v predajni operačný systém bezplatne nainštaluje.

Ak chcete ušetriť, môžete namiesto známych programov zvoliť ich bezplatné alternatívy. Okrem Linuxu namiesto Windows je rozumné zvážiť najmä použitie alternatívnych kancelárskych balíkov namiesto drahého Microsoft Office: k dispozícii je bezplatný český 602 PC Suite alebo OpenOffice. Ich kópie si môžete stiahnuť z internetu alebo za symbolickú cenu kúpiť v obchodoch.

Orientačné ceny najpoužívanejšieho komerčného softvéru

Microsoft Windows XP Home Edition (OEM) 4400 Sk
Microsoft Office 2003 Standard (OEM)
(v decembri bude nová verzia pre domácnosti zľavnená)
9100 Sk
Antivírusový softvér NOD32 a 1 rok jeho aktualizácií 2880 Sk
Lingea Lexicon 2002 ­ slovensko-anglický študijný slovník 830 Sk
Nero 6 ­ najobľúbenejší softvér na napaľovanie CD 3000 Sk
Adobe Photoshop ­ profesionálny nástroj na prácu s grafikou 7500 Sk

Oplatí sa počítač zo second handu?
Ak potrebujete počítač len na kancelársku prácu s balíkom office či účtovníctvo, v počítačových second handoch nájdete kvalitné značkové počítače s taktovacou frekvenciou od 350 do 600 MHz už za 5000 až 7000 korún vrátane monitora. Ide väčšinou o počítače, ktoré vyradili banky, poisťovne a veľké podniky. S možnosťami ich ďalšieho rozširovania však príliš nepočítajte. Ak potrebujete viac operačnej pamäti, žiadajte o jej rozšírenie priamo pri kúpe, neskôr už požadovaný typ nemusíte zohnať.

Pozor na staršie monitory ­ nemusia byť vyhovujúce pre dlhšiu prácu s počítačom (budú vás bolieť oči), preto si starostlivo preštudujte ich parametre alebo radšej investujte do nového monitora.

Častou chybou je nápad, že lacnejší second hand počítač je možné kúpiť deťom na hranie ­ najnovšie hry totiž vyžadujú oveľa výkonnejšie počítače ako ktorákoľvek iná aplikácia.

Pri kúpe používaných počítačov v komisionálnom predaji či na inzerát hrozí riziko skrytej chyby systému, ktorú nemusíte hneď odhaliť. Odstraňovanie problémov pritom býva oveľa zložitejšie ako pri nových počítačoch.

Ak ide o komisionálny predaj, informujte sa o možnej záruke (seriózny second hand predajca ponúkne záruku aspoň 6 mesiacov). Ak kupujete na inzerát, počítajte s tým, že na seba beriete značné riziko a počítač za niekoľko tisíc korún môže po pár týždňoch úplne prestať fungovať.

Ak kupujete notebook, presvedčte sa, že nabíjací adaptér je v poriadku a batéria funkčná. Zmierte sa s tým, že chýbajúce príslušenstvo už zrejme nebude možné dokúpiť alebo bude príliš drahé.

Autor: TOMÁŠ BELLA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu