Nastrieľané, narezané, vyhrané

Vtedy v Mexiku (Once Upon a Time in Mexico) * USA 2003 * Réžia, scenár, kamera, hudba a choreografia: Robert Rodriguez * Hrajú: Antonio Banderas, Johnny Depp, Salma Hayeková, Mickey Rourke, Danny Trejo, Enrique Iglesias, Cheech Marin, Rubén Blades, Willem


Líder gitarového triaAntonio Banderas (v strede).FOTO - ROTTEN TOMATOES


Dafoe

Medzi novým Vtedy v Mexiku Roberta Rodrigueza a jeho predchodcom Desperadom akoby ležal nenakrútený film - film fantóm. Zdá sa, že ten novému hrdinovi dodával zvláštnu hĺbku, takú, aká väčšine druhých dielov chýba. Tušenie života mimo plátna.

To je príjemná predstava. A vy cítite chuť, akú mal Rodriguez na tento film. Bol to oddych pre extrémne talentovaného filmára, ktorý nakrútil už tri úspešné filmy pre deti - sériu Spy Kids. A teraz sa pokúsil vrátiť do filmového vesmíru, z ktorého v skutočnosti pochádza. Film chce byť taký, akým bol Desperado, ale ničím ho nepresahuje, skôr naopak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zázračné filmárske dieťa má tridsaťpäť rokov. Pred niečo vyše desiatimi rokmi si všetci všimli jeho film El Mariachi, ktorý mal úspech, hoci bol nakrútený s úbohým rozpočtom. Neskôr vytvoril jeho druhú verziu - Desperado. Teraz sa vraždiaci Mariachi (Antonio Banderas) zapletie do sprisahania, ktorým chce na seba strhnúť moc v Mexiku gangsterský boss (Willem Dafoe). El Mariachi sa najprv musí vyslobodiť z pazúrov gangstrov, aby potom mohol zachrániť Mexiko - vo veľkolepom, krvavom, divokom predstavení.

Vystúpi tu ešte celý rad ďalších chlapíkov, chvíľkových postáv bez histórie. Vidíme na nich, ako prichádzajú na to, kým sú, doteraz štvaní a už túžiaci len po tom, priznať farbu. Odtiaľto vždy pramení drive tých najlepších westernov.

Mickey Rourke je Dafoevo dievča pre všetko, švihák s milým trasúcim sa ratlíkom, ktorého ľúbi viac než svojho pána. Zákerný agent CIA (Johnny Depp) sa pokúša z úzadia poťahovať nitky, striehne, či mu z tejto hry nemôže niečo kvapnúť. Johnny Depp je momentálne v skvelej komediálnej forme a pritom si aj veselo robí vtipy sám zo seba. Môžeme Robertovi Rodriguezovi otrieskať o hlavu jeho komiksové násilie, môžeme ho odbaviť ako rozprávača, ktorý sa ani nepokúsil o skutočný príbeh, ale nemôžeme mu uprieť, že máloktorý režisér dnes robí filmy s takou nákazlivou vášňou ako on.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy v Mexiku je filmový ohňostroj gagov. Hlavný podiel má na nich práve Johnny Depp, keď múti vodu vyzbrojený svojou treťou rukou, v tričku, na ktorom sú veľké písmená CIA. Najlepšie sú pritom scény, ktorých vtip stojí na správnej postupnosti gagov. Napríklad, keď Banderas a Hayeková ako jeho žena spútaní k sebe reťazami ujdú oknom a potom poschodie za poschodím navzájom dorotujú až na zem.

Vtedy v Mexiku je film plný nápadov, ale bez veľkého dejového oblúka, Robert Rodriguez sa tak ako vždy sústredil skôr na silu okamihu. Vtedy v Mexiku sa odohráva vo filmovom vesmíre a ten režisér ovláda skvele. Dovolil si aj vtip - svojich stálych zákazníkov Cheech Marin a Dannyho Treja obsadiť v druhom dieli do iných rolí, než v akých vystupovali v prvom. Odvážne experimentuje s citátmi: s pôžitkom sa obslúži zo Sergia Leoneho. Titul aj hlavná inšpirácia k filmu je zasa požičaná od Quentina Tarantina.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Rodriquez násilie najmä ku koncu vygradoval do grotesky - tak ako urobil už v Desperadovi. Skôr mu ide o pravidlá hry než o veľký celok. Nie je to celkom dutá zábava. Príbeh žije predovšetkým z protirečivosti postáv a viditeľnej rozkoše, s akou Johnny Depp, Willem Dafoe, Antonio Banderas a Mickey Rourke predvádzajú svoje tance na lane.

Robert Rodriguez si sám napísal hudbu, postaral sa o výpravu, dodal šou a odprezentoval viac-menej všetky možné remeselné triky. Je to predstavenie jedného muža, len - ako hovorí v úvode sebaironicky - „Nastrieľal, narezal, zvíťazil Robert Rodriguez." A k tomu bohato polial tekilou. V úvode sám seba štylizuje ako Desperada. Pod povrchom z krvi, potu a irónie je schovaná nezničiteľná viera, že tvrdošijná tvorivá sila klíči tam, kde zákony neplatia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu