
Misionár Peter Dikoš medzi domorodcami v Papue-Novej Guinei. Okrem neho pôsobia v tejto krajine ešte štyria ďalší Slováci, jeden kňaz, dve rehoľné sestry a jedna laická misionárka. FOTO – ARCHÍV
„Slovákov, katolíckych kňazov, rehoľných sestier a laikov je v súčasnosti vo svete asi 200,“ hovorí riaditeľ organizácie Pápežské misijné diela František Kapusňák, ktorý niekoľko rokov pôsobil ako misionár v Rusku. Hlavným cieľom misionárov je šírenie kresťanstva, významne sa však angažujú v charitatívnej oblasti, vyučujú v školách, pracujú v nemocniciach.
Misionárov majú aj protestantské kresťanské cirkvi, aj iné náboženstvá. Intenzívnu misijnú činnosťvyvíjajú tiež rôzne sekty.
Cirkvi dnes už misie nechápu len ako šírenie viery v exotických krajinách. Stále aktuálnejšou sa stáva otázka misií vo vyspelých „kresťanských“ krajinách Európy a Severnej Ameriky.
Kresťanský misionár v prvom rade šíri posolstvo Ježiša Krista. „Kostol je však často posledná vec, ktorú misionár stavia. Misionár sa stretáva s ľuďmi, pracuje, vytvára spoločenstvo, pomáha ľuďom,“ vysvetľuje Kapusňák.
Tam, kde už existuje kresťanské spoločenstvo, misionári vykonávajú bežné pastoračné povinnosti – slúžia omše, krstia, sobášia, pochovávajú. Rehoľné sestry opatrujú chorých, vyučujú v školách.
Dnes sa zo Slovenska na misie vydávajú aj laici, najmä mladí ľudia. Určitý čas pomáhajú kňazom, venujú sa deťom, opatrujú chorých. V súčasnosti je veľa mladých v Ukrajine, Rusku a Kazachstane.
Na Slovensku je medzi veriacimi pomerne široko rozvinutá podpora misií, farnosti a misijné kluby prispievajú finančne a hmotne. Posielajú sa lieky, hygienické potreby, šatstvo, podľa toho, čo misia potrebuje. Pápežské misijné diela u nás vlani vyzbierali pre misie vyše 17 miliónov. Činnosť misionárov podporujú aj charitatívne organizácie.
Dobrým misionárom sa podľa Kapusňáka nemôže stať človek, ktorého ženie len túžba po dobrodružstve a exotike. Pred odchodom sa treba na misie dlho pripravovať. „Je tu sito. Keď dokážu zvládnuť množstvo prekážok, ktoré treba prekonať, kým sa dostane na misijné pôsobisko, stihne sa ukázať, kto na to má predpoklady. Nejaký dobrodruh by to nezvládol,“ hovorí Kapusňák. U rehoľníkov a kňazov ide tiež o otázku povolania k duchovnému stavu. Katolícki kňazi, ktorí pôsobia v zahraničí, často patria do niektorej rehoľnej spoločnosti.
Misionári sa často ocitajú v nebezpečných situáciách, mnoho z nich príde o život. Risk alebo zámerné vyhľadávanie nebezpečenstva a mučeníctva nie je podľa Kapusňáka cieľom.
Celosvetovo starostlivosť o katolícke misie patrí pod správu vatikánskej Kongregácie pre šírenie viery. Prefektom kongregácie, akýmsi najvyšším misionárom, bol dlhé roky slovenský kardinál Jozef Tomko.
BARBORA TANCEROVÁKDE PÔSOBIA SLOVENSKÍ MISIONÁRI
Afrika
Keňa, Kongo, Uganda, Zambia, Zimbabwe, Južná Afrika, Senegal, Malawi
Ázia
Japonsko, Južná Kórea, Filipíny, Indonézia, Papua-Nová Guinea, Kazachstan, Rusko (Sibír)
Južná Amerika
Brazília, Argentína, Bolívia, Kolumbia, Peru, Venezuela
Európa
Rusko, Ukrajina, Albánsko, Rumunsko