o zápasy vyžrebujú zajtra a hrajú sa od piatka do nedele, bude odvetou za rok 2000, keď trofej v Barcelone prvý raz v dejinách uchmatli Španieli. Práve na antuke zdolali v olympijskom Paláci Sant Jordi Austráliu 3:1, keď kráľom súboja bol Juan Carlos Ferrero a zlaté medaily i trofej preberali domáci od skutočného kráľa Juana Carlosa.
Na ruku čakal 15 minút
Na ten súboj si dobre pamätá i austrálsky mladík Lleyton Hewitt, ktorý práve s Ferrerom prehral a atmosféru v hale označil za prehnane búrlivú, nešportovú, akú nezažil ani v Brazílii.
,,Päť minút pri sieti a takmer 15 minút celkom som čakal, kým mi Ferrero podá ruku. Lenže on za to nemohol, keď sa už pätnásť tiel váľalo po ňom na piesku. Iniciátorom protiaustrálskych nálad bol kapitán Javier Duarte, Alex Corretja, ale aj Albert Costa," povedal Hewitt. ,,Najlepšia odveta za to by bolo, keby sme doma vyhrali 5:0, veď to, čo som zažil v Barcelone, som nevidel nikde, a to som sa po svete potúlal dosť," dodal John Newcombe, vtedy kapitán Austrálie.
Hewitt ako dvojka
Austrália nastupuje v zostave Lleyton Hewitt, Mark Philippoussis, Todd Woodbridge a Wayne Arthurs s kapitánom Johnom Fitzgeraldom. Už 27-krát vyhrala pohár a je to jej štvrté finále za posledných päť sezón. V Davis Cupe účinkuje od roku 1905, teraz už 84. ročník a má bilanciu 165:56 vrátane 3:1 nad Španielskom. Hewitt nastupuje ako dvojka, lebo v rebríčku ATP klesol zo špice až na 17. miesto, a svetovou deviatkou a domácou jednotkou je Philippoussis. Zápas Hewitt - Ferrero sa teda čaká hneď v piatok.
Španielsko prišlo v zostave Juan Carlos Ferrero, Carlos Moya, Alex Corretja a Feliciano Lopez s kapitánom Jordim Arresem. V DC hrá od roku 1921, teraz 68. ročník a má bilanciu 99:65. Prípadný úspech v Melbourne by bol teda stý.
V tíme sú dvaja víťazi Roland Garros a bývalé svetové jednotky Ferrero a Moya a dvojnásobný finalista Paríža i bývalá svetová dvojka Corretja. Lopez ako osemfinalista Wimbledonu a špecialista na rýchlejší povrch by mohol byť esom alebo čiernym koňom.
Favoritom domáci
Kurzy v Melbourne sú privysoké na domácich - 1,28, na Španielov 3,3. ,,To je prehnané, také ľahké to nebude, Španieli majú najlepší mužský tenis na svete a vedia hrať už aj na tráve, ale na nej máme proti nim najväčšie šance," povedal Fitzgerald. ,,Závidím im toľko talentov, máme čo robiť, aby sme my vychovali aspoň polovicu z toho." Arrese dodal: ,,Šanca tu je aj pre nás. Hewitt nehral od US Open, Philippoussis sa boril so zranením a naši tenisti majú s nimi, najmä s Hewittom, peknú vzájomnú bilanciu - Moya 5:3 a Ferrero 3:3. Uvažujeme aj s Lopezom na dvojhry." Tráva v Melbourne je vo vynikajúcom stave, ešte trochu pomalá a o dva-tri milimetre vyššia, aby nabrala ideálne vlastnosti do piatku. Tá istá kvalita ako roku 2001, doteraz sa o ňu starali v Seymoure, vyše 250 kilometrov od Melbourne. V dejisku už pracuje vyše 50 španielskych novinárov, pričom na Australian Open ich počet nikdy neprekročil ani tucet.
V tomto 92. ročníku Davisovho pohára začalo 142 krajín, titul neobhájilo Rusko a do Svetovej skupiny nepostúpili Slováci. Dejiskom finále je už 11. raz a vždy na tráve hlavné mesto Victorie Melbourne, ktoré zažilo semifinálový úspech nad Švajčiarskom, keď Hewitt otočil z 0:2 na sety s wimbledonským víťazom a neskorším majstrom sveta Federerom.
ANDREJ BUČKO, Melbourne