Hlavnými výhodami bezdrôtových riešení sú rýchlosť výstavby pokrytia a jednoduchosť inštalácie u zákazníka, najmä v centrálnych častiach miest, ale aj flexibilita servisu a zmien v nastaveniach. V súčasnej dobe sú operátorom dostupné len dve frekvenčné pásma pre budovanie bezdrôtových spojov typu bod-multibod. Nelicencované pásmo 2,4 GHz je primárne určené pre budovanie bezdrôtových lokálnych sietí (WLAN) a operátori ho využívajú aj ako alternatívne riešenie poslednej míle pre prístup na internet. Pásmo je určené pre rýchlosti pripojenia do 256 kb/s.
Licencované pásmo 26 GHz vďaka svojej šírke umožňuje garantované spojenia vysokou prenosovou rýchlosťou od 256 kb/s až po 8 Mb/s pri štandardnej technológii. Pásmo je určené na poskytovanie širokopásmových telekomunikačných služieb v lokálnom meradle.
Využitie služieb FWA sietí
Na strane zákazníka sa v priamej viditeľnosti na anténny systém (RBS) základňovej stanice siete (DBS) nainštaluje účastnícky terminál (TS), pozostávajúci z antény (RT) a vnútornej jednotky (NT). Anténa sa nasmeruje na príslušnú RBS a po naprogramovaní zariadenia je účastnícky terminál spojený s transportnou sieťou (TN), prepájajúcou všetky prípojné body siete FWA. Podľa typu prepojenia je potom dátový tok smerovaný do iného bodu siete, resp. mimo sieť FWA. Celá sieť je prevádzkovaná z dohľadového centra (NOC) pomocou systému NMS - Network Management System.
Bezdrôtové FWA siete sú ideálnym prostriedkom pre integráciu hlasových a dátových služieb bez potreby aditívnych zariadení alebo spojov, čo výrazne znižuje investičnú náročnosť zavedenia moderných služieb. Klasické spoje na metalických drôtoch majú horné obmedzenie 2 Mb/s, LMDS technológia v štandardnom riešení poskytuje prenosovú rýchlosť do 8 Mb/s. Navyše, prostriedky správy siete umožňujú dynamické prideľovanie prenosovej kapacity na požiadanie, čím je možné riešiť aj nárazové potreby prenosovej kapacity napr. pri videokonferenciách alebo replikovaní databáz.
Telenor Telecom získal licenciu FWA
Spoločnosť Telenor Telecom, a. s., bola založená v roku 2001 ako 100-percentná dcérska spoločnosť nórskeho telekomunikačného gigantu Telenor ASA, resp. jeho divízie Telenor Network Services. Zámer spoločnosti - vybudovať kvalitnú sieť FWA v pásme 26 GHz na Slovensku - sa opiera o bohaté skúsenosti Telenoru v tejto oblasti. FWA siete prevádzkuje v Nórsku, Švédsku, Dánsku, Rusku ale aj v Českej republike.
Telenor Telecom získal licenciu na budovanie a prevádzku siete FWA v pásme 26 GHz v júli 2001 (pod názvom Nextra Wireless) a od začiatku svojho pôsobenia disponuje špičkovým tímom odborníkov. Jeho ambície poskytovať na Slovensku kvalitné služby sú založené aj na osvedčenom know-how a silnom kapitálovom zázemí materskej spoločnosti.
Dodávateľom technológie FWA je spoločnosť Alcatel. Predstavitelia Alcatelu a Telenoru ASA podpísali globálnu rámcovú dohodu o vzájomnej súčinnosti pri budovaní služieb LMDS (local multipoint distribution service) v európskych krajinách. Táto dohoda umožní poskytnúť zákazníkom riešenia na báze najnovších technológií a poznatkov.
Technológia LMDS 7390 od spoločnosti Alcatel garantuje dostupnosť služby v podmienkach našej krajiny až na 99,995 % s bitovou chybovosťou až BER=10-14, čo je porovnateľné s chybovosťou optického vlákna.
Telenor Telecom bude uplatňovať rovnako priaznivú cenovú politiku ako jeho materská spoločnosť, ktorá je jedným z najlacnejších telekomunikačných operátorov v Európe. Telenor Telecom chce týmto spôsobom prispieť k ďalšej liberalizácii domáceho telekomunikačného prostredia, zákazníkom výrazne rozšíriť možnosť voľby medzi operátormi a sprístupniť tento druh služieb aj malým a stredným podnikom.
Vývoj svojich produktov bude podriaďovať aktuálnym potrebám zákazníkov a možnostiam technológie.
Stratégia a budovanie siete
FWA technológia prístupových okruhov je na rozdiel od klasického riešenia veľmi flexibilná a rieši aj prepojenia s kapacitou nad 2 Mbit/s bez potreby aditívneho hardvéru. Spoločnosť Telenor Telecom okrem štandardného prenájmu digitálnych okruhov uvedie na trh doteraz nedostupné produkty (dočasné pripojenia, bandwidth-on-demand, prenos hlasu a obrazu a pod.), ktorými chce dynamicky reagovať na aktuálne potreby zákazníkov. Telenor Telecom bude ponúkať služby užívateľom výlučne prostredníctvom partnerov z oblasti poskytovania dátových služieb a systémovej integrácie. Tento tzv. wholesale obchodný model garantuje užívateľovi ponuku komplexného riešenia a zároveň umožní spoločnosti sústrediť sa na dosiahnutie najvyššej kvality poskytovaných služieb.
Telenor Telecom sa zaviazal do 12 mesiacov od získania licencie poskytovať služby sietí FWA vo všetkých krajských mestách. V Bratislave začne komerčnú prevádzku v októbri 2001. Spoločnosť je pripravená sprístupniť moderné služby v čo najširšom rozsahu a pohotovo reagovať na záujem a potreby zákazníkov aj v ďalších lokalitách.
(as)