Denne na Slovensku pije alkohol, väčšinou pivo, okolo pol milióna ľudí. Dať si ranný pohárik „na vypálenie červíka", či dve-tri pivká po skončení práce sa nepovažuje za niečo výnimočné. Podľa poslednej správy Svetovej zdravotníckej organizácie vo svete nastal pokles v konzumácii alkoholu u staršej a strednej generácie, ktorá pije striedmejšie a kultúrnejšie. „Ale v Európe aj u nás narastá konzum alkoholu medzi mladými ľuďmi, najmä pravidelné pitie," hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. „Niet sa čomu čudovať, doktor Mišík sa už pred desaťročiami v štúdii zmienil o tom, že malé deti chodia do školy s čajom, v ktorom majú slivovicu. A robili to pravidelne. Keď sa nám nepodarí zvrátiť tento vývoj, čakajú nás obrovské problémy."
Posledných päť rokov pribudne ročne na Slovensku asi 200 alkoholikov. „Ak človek chce a skutočne spolupracuje, dnešnými metódami ho už dokážeme vyliečiť," hovorí primár AT sanatória Ivan Novotný. „Ak však začne špekulovať, úspešnosť sa znižuje."
V roku 1964 bola ročná spotreba u nás priemerne 6,7 litra alkoholu. na hlavu, v roku 2000 to bolo okolo 13 litrov ročne, teraz sa spotreba znížila asi na 10 litrov. Podstatný rozdiel je však v tom, že zatiaľ čo kedysi ubehlo 20 až 24 rokov od vzniku závislosti do času, kým sa človek odhodlal ísť na liečenie, dnes sú to priemerne dva až štyri roky.
„Roky som odpíjala svoje problémy, premrhala som svoje najlepšie roky," hovorí pani Nataša. „Už som sa aj cítila mizerne, aj kolegovia mi hovorili, aby som so sebou niečo robila. Aleísť na liečenie - to bolo to posledné. Pre krista pána, kam som to dopracovala! Pitie mi vadilo, samozrejme, ale nevedela som s tým nič robiť. Veľa ľudí si myslí, že to zvládnu sami. Ja si myslím, že závislý človek nezvládne svoju závislosť sám."
„Alkoholik nemusí byť ten, kto vypije veľa - podstatné je to, či chce pomocou alkoholu zmeniť svoju náladu," vysvetľuje bývalý klient centra Kurt Iványi. „Pije nie pre chuť, ale pre účinok, ktorý mu alkohol prináša, vedome si mení náladu, napríklad odsúva problémy."
Priznať si: som závislý, je pre mnohých ťažké. „Prešlo mi rukami asi 27-tisíc pacientov," hovorí Ivan Novotný. „Iba traja povedali: som alkoholik, liečte ma." Situácia sa už dnes trošku mení. Niektorí vzdelaní ľudia už rozmýšľajú realistickejšie a vyhľadajú odbornú pomoc skôr, ako skutočne vážne ohrozia seba aj svoje okolie. Niekedy zase rázne zaúraduje partner a povie: Alebo rozvod, alebo liečenie.
„Dôležité je to rozhodnutie. Naša spoločnosť však nie je nastavená príliš priaznivo k ľuďom, ktorí sa rozhodli liečiť. Ak niekto pije, jeho okolie ho ešte ako-tak akceptuje, keď sa však rozhodne ísť na liečenie, zostane mu akoby biľag alkoholika."
Doktor Novotný však tvrdí: „Má zmysel liečiť aj neliečiteľného. Jednak sa mu čiastočne zlepší život a jednak sa mu uľahčí umieranie."
Kam sa môžete ísť poradiť
Človek, ktorý už podľahol závislosti, málokedy príde sám požiadať o pomoc. Odborníci preto radia: poradiť sa môžu prísť aj priatelia alebo rodinní príslušníci chorého. Poradne nájdete:
Centrum pre liečbu drogových závislostí, Hraničná 2, Bratislava tel.: 02/ 3417467 07 AT sanatórium MUDr. Novotného, Osuského 10, Bratislava - Petržalka tel.: Sociálna poradňa ŠFZ SR, Trnavská cesta 52, Bratislava tel.: 02/ 4337 2287 kl. 202, 0908/ 846 728 Bezplatná internetová poradňa www.drogy.sk/ Centrum pre liečbu drogových závislostí Podskalka Humenné Faktory, ktoré zvyšujú alebo znižujú riziko návyku
- stretnutie sa s alkoholom v ranom veku
- dlhá bolestivá choroba
- malé sebavedomie
- malá schopnosť odolávať zlým vplyvom okolia
- zlé sebaovládanie, agresivita
v rodine:
- nejasné pravidlá týkajúce sa správania dieťa
- nepravidelný režim
- nedostatok času na dieťa zvlášť v skorom detstve
- nedostatočná kontrola
- sústavná prehnaná prísnosť
- nedostatočné citové väzby na dieťaťa
- manželské konflikty
- časté sťahovanie rodiny
- schvaľovanie požívania alkoholu
+ schopnosť vytvárať medziľudské vzťahy
+ dobré sebavedomie
+ usilovnosť, vytrvalosť, veselosť
+ schopnosť plánovať
+ schopnosť zvládať ťažké situácie
+ schopnosť riešiť problémy
+ vnútorné prijatie hodnôt, ktoré sú v rozpore s alkoholom a drogami
+ ovládať účinné spôsoby ako mierniť nepriaznivé duševné stavy, ako je úzkosť, smútok (napríklad relaxácia, šport)
v rodine:
+ štýl výchovy je vrelý a málo kritizujúci
+ primerané a jasné očakávania
+ rešpekt voči dieťaťu
+ rodičia sa zhodujú na pravidlách týkajúcich sa správania dieťaťa
Dotazník závislosti
Na tieto otázky odpovedzte jednou z odpovedí - nie, niekedy, často.
1. Cítili ste za posledný rok niekedy nutkavú túžbu piť alkohol?
2. Nedokázali ste sa vo vzťahu k alkoholu ovládať - pili ste, aj keď to bolo nevhodné, alebo ste vypili viac, ako ste plánovali?
3. Mali ste telesné problémy po vysadení alkoholu, napríklad triašku?
4. Zvyšovali ste dávku alkoholu, aby ste dosiahli účinok, na ktorý pôvodne stačilo menej?
5. Zanedbávali ste svoje záľuby kvôli alkoholu, alebo ste potrebovali viac času na zotavenie po požití alkoholu ako predtým?
6. Pokračovali ste v pití aj napriek škodlivým následkom?
Vyhodnotenie:
Spočítajte odpovede niekedy a často
0 nie je závislosť
1 - 2 je potrebné dôkladné vyšetrenie
3 - 6 pravdepodobne ide o závislosť
Príznaky pitia u detí
alkohol v dychu je maskovaný žuvačkami či cukríkmi červené oči častá ospalosť nezreteľná výslovnosť slovná alebo fyzická agresivita oslabenie zábran zhoršená súhra pohybov výrazná zmena spôsobu a režimu správania Príznaky závislosti:
Kedy je pitie v poriadku? Kedy je to iba požívanie toho, čo nám chutí a kedy sa mení na závislosť? „Každý si hranicu môže stanoviť sám," hovorí Ivan Novotný. „Závislosť človek môže na sebe zbadať vtedy, ak vylúči komunikáciu s nejakou psychoaktívnou látkou a začne po nej túžiť. Začne mať abstinenčné príznaky duševného alebo telesného charakteru. A keď ich aj človek nedokáže spozorovať sám, určite si ich všimne jeho okolie."
Podmienky vzniku závislosti:
výskyt a dostupnosť drogy osobné danosti, predispozícia vnímavosti na drogu (možný génový prenos) osobná skúsenosť, zážitok z užitia drogy, ktorý človeku vyhovuje Rodina, v ktorej žije závislý, je chorá
V sobotu bol na dvoch miestach v Bratislave - v Centre drogových závislostí na Hraničnej ulici a v AT sanatóriu MUDr. Novotného - deň otvorených dverí. Lekári, psychológovia, psychiatri, terapeuti boli niekoľko hodín k dispozícii ľuďom, ktorí majú problémy s alkoholom, drogami alebo inými závislosťami.
„Robíme takéto stretnutia už mnoho rokov," hovorí Ivan Novotný, primár AT sanatória v Petržalke. „Niekedy majú ľudia veľký záujem, inokedy menší, ale ešte nikdy sa nestalo, že by neprišiel aspoň jeden človek, ktorý potreboval pomoc. A aj jeden zachránený život má cenu, takže sa to oplatí."
Tento deň otvorených dverí nebol určený iba pre pacientov, ale aj pre rodičov alebo rodiny.
„Keď niekto pije, je chorý nielen on, ale aj jeho rodina," hovorí Kurt Iványi. „A väčšinou pociťuje problémy práve rodina a pomoc sa môže začať práve z tejto strany. Alkoholik je takmer vždy presvedčený, že svoje pitie zvláda."