
Niektorí onkologickí pacienti vidia v novej metóde devitalizácie poslednú nádej.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Čo je devitalizácia
Nový spôsob liečby tzv. devitalizácie spočíva v tom, že chirurg nádor neodstráni, ale nechá ho podviazaný v tele, čím sa mu preruší prívod živín. Jeho autorom je MUDr. Karel Fortýn z Ústavu živočíšnej genetiky Akadémie vied ČR. Začal sa ňou zaoberať už pred 40 rokmi, nenašiel však podporu vedeckej verejnosti. Podviazaný nádor v tele vyvoláva imunitnú reakciu, ktorá by podľa hypotézy výskumníkov Fortýnovho tímu mala zničiť aj zhubné bunky metastáz. Začiatkom tohto roku MUDr. Fortýn nečakane zomrel. Až po jeho smrti sa začalo uvažovať o klinických skúškach.
Devitalizácia bola účinná v 99 percentách prípadov chorých zvierat. „Nádory prasiat, na ktorých sa metóda skúšala, sú však iné ako ľudské. Musíme napríklad zaistiť bezpečnostné riziká pri fáze vstrebávania nádoru. To ešte nie je dostatočne vyskúšané a v medicíne sa nesmie nič unáhliť. Ak necháme mŕtve tkanivo v tele, hrozí vznik otravy krvi alebo miestny zápal. Aj to môže človeka zahubiť,“ povedal onkológ Jan Žaloudík k možným rizikám aplikácie metódy na človeka.
Jediný univerzálny liek ani nie je možný
Riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV Čestmír Altaner tvrdí, že objaviť univerzálny liek proti rakovine nebude nikdy možné. Dôvod spočíva v mechanizmoch, akými rakovina vzniká. Druhov ľudských nádorov je viac ako sto, preto nemožno očakávať, že zhubný proces sa dá zvrátiť jediným liekom. To neznamená, že nádorové ochorenie sa nedá liečiť. Percento liečených onkologických pacientov kombináciou už vedecky overených postupov neustále stúpa. (uj)
Každá zmienka o novej možnosti v liečbe rakoviny vyvolá u pacientov nezmerateľnú nádej. Môže ňou byť metóda devitalizácie českého lekára Fortýna, o ktorej sa v poslednom čase tak protichodne diskutuje? Lekári odmietajú odpovedať, lebo to považujú za predčasné. Môže devitalizácia znamenať prevrat v liečbe rakoviny? Čoskoro by na to lekári mali hľadať odpoveď.
Brnianski lekári nemajú čas na prácu
„Denne máme desiatky telefonátov, odpovedáme na otázky pacientov a ich príbuzných,“ hovorí riaditeľ Masarykovho onkologického ústavu v Brne docent MUDr. Jan Žaloudík. Na lekárov z brnianskeho ústavu sa už obrátili tisícky chorých na rakovinu z Čiech, zo Slovenska i z Nemecka, aby získali čo najviac informácií o novom spôsobe liečby rakoviny nazývanom aj devitalizácia. Masarykov ústav je totiž jedným z niekoľkých českých pracovísk, ktoré sa uchádzajú o možnosť overenia tejto metódy. Pri nej sa zhubný nádor z tela neodstráni, ale sa podviaže.
Rada pacientom – zostať pri zemi
O tom, či sa bude metóda devitalizácie, ktorej autorom bol MUDr. Karel Fortýn z Ústavu živočíšnej genetiky Akadémie vied ČR, skutočne v Brne testovať, má rozhodnúť vedecká rada Ministerstva zdravotníctva ČR 26. februára. Správy v českých médiách tvrdili, že už mala rozhodnúť minulý týždeň. „V médiách som sa stretol s toľkými nezmyslami, že už neviem, čo mám skôr dementovať. Zatiaľ pripravujeme protokoly, ktoré budú obsahovať pravidlá na skúšanie, pri akých diagnózach a za akých podmienok sa bude metóda aplikovať,“ povedal pre SME Jan Žaloudík, ktorý považuje nápor záujemcov za predčasný. Varuje, aby ľudia od devitalizácie nečakali zázraky. „Radím, nech pacienti zostanú radšej pri zemi. Je to zatiaľ nafúknutá bublina,“ dodáva.
Ak má človek fatálnu diagnózu, skúša všetko. Tridsaťročnej učiteľke z Bratislavy pred piatimi rokmi vyoperovali nádor z prsníka. Nedávno jej oznámili, že sa obnovil. „O devitalizácii si vystrihujem všetky články. Telefonovala som do Brna, kde mi povedali, že sa ešte nič neschválilo, hoci v televízii hovorili iné,“ hovorí matka dvoch detí, ktorá je ochotná podstúpiť hocičo.
„Nemôžeme pacientovi sľubovať niečo, čo nie je klinicky overené a dávať mu márnu nádej. Ak sa príbuzní na metódu spýtajú, poviem im, čo viem z tlače, lebo zatiaľ žiadne štúdie neexistujú,“ povedala SME bratislavská onkologička.
O klinickom overovaní ešte len rozhodnú
Nová liečba sa musí najprv overiť na experimentálnych zvieratách, až potom sa overuje klinicky. Minulý týždeň sa v ČR stretli lekári z 25 chirurgických pracovísk, o týždeň by sa malo rozhodnúť o klinickom overovaní novej metódy.
„Vplyv metódy na konkrétny zhubný nádor, ktorému sa podviazaním preruší prívod živín, budú lekári skúmať dlhšie. Názor, že odumierajúci nádor vyvolá imunitnú reakciu, ktorá zničí i zhubné bunky metastáz, bude možné potvrdiť až o niekoľko rokov. Uvažujeme, že experimentálne budeme navrhovať liečbu pokročilých štádií zhubných nádorov kože, čriev a obličiek,“ povedal Žaloudík. Pacienti by sa potom mohli podrobiť zákroku na vlastnú žiadosť.
Súkromné české chirurgické pracoviská podľa slov Žaloudíka už takéto zákroky robia. „Vieme o nich, informujeme sa o prípadných komplikáciách,“ povedal, odmietol však zverejniť, kde už operácie robia.
EVA HRDINOVÁ