
Posudok odborníka - súdneho znalca - polícia potrebuje pri väčšine dopravných nehôd, ekonomickej kriminalite, pri každom úmrtí. Pri trestných veciach sa najčastejšie využívajú posudky z odborov dopravy, súdneho lekárstva, psychiatrie a účtovníctva.FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Súdnym znalcom a tlmočníkom chce ministerstvo spravodlivosti prilepšiť. Ich činnosť sa dnes riadi zákonom z roku 1967, ktorý nevyhovuje normám Európskej únie.
Za hodinu práce podľa vyhlášky z roku 1996 dostávajú znalci a tlmočníci 200 korún, patológ za pitvu o sto viac. Ak treba urobiť posudok rýchlo, môže sa odmena zvýšiť na 475 korún za hodinu.
Posudok odborníka polícia potrebuje pri väčšine dopravných nehôd, ekonomickej kriminalite, pri každom úmrtí. Pri trestných veciach sa najčastejšie využívajú posudky z odborov dopravy, súdneho lekárstva, psychiatrie a účtovníctva.
Ak vyšetrovateľ nepovažuje za potrebné využiť služby znalca, často ho k tomu donúti prokurátor. Najdrahšie sú posudky z podnikového hospodárstva, za ktoré si znalci účtujú niekoľko desiatok tisíc korún.
Návrh ráta so zvýšením základnej hodinovej sadzby na štyristo korún na hodinu. Povolí kombinovať hodinovú a paušálnu odmenu, prípadne určiť podiel na ohodnocovaní nehnuteľnosti. Vyhláška bude stanovovať len odmenu v konaní pred súdmi a štátnymi orgánmi. Odmenu v súkromnej sfére si dohodne znalec s objednávateľom posudku.
V minulom roku dal rezort justície na odmeny pre znalcov dvanásť miliónov korún. „Každých päť rokov robí ministerstvo hlbšiu kontrolu, ale je ťažké dokázať znalcovi, koľko na jednom posudku pracoval," hovorí referent súdnych znalcov a tlmočníkov na ministerstve Peter Dubovec.
Znalectvo nesmie byť jedinou ani hlavnou činnosťou odborníka. Nemá ísť o zárobkovú činnosť, ale o činnosť vykonávanú na expertnej úrovni a len občas. Na Slovensku je podľa Dubovca približne 4700 znalcov a 800 súdnych tlmočníkov. „Je to veľa, ale nie všetci sú špičkoví," hovorí. V Rakúsku napríklad na jeden kraj pripadá päť znalcov v oblasti stavebníctva, kým v podobnom kraji na Slovensku ich je stodvadsať.
Ministerstvo chce určovať maximálne počty znalcov podľa potrieb súdov a iných štátnych orgánov. Znalcom sa bude môcť stať odborník v danej oblasti po skúške z tzv. znaleckého minima. „Tí, ktorí nemajú postgraduál, najmä pri niektorých technických odboroch, si ho budú musieť dorobiť," hovorí Dubovec.
Občania, ktorých znalci svojimi chybami poškodia, budú môcť podať návrh na disciplinárne konanie proti nim, čo doteraz nemohli. Pokuta za chyby v posudku mohla doteraz dosiahnuť výšku polovice až celej odmeny, podľa nového návrhu bude o výške pokuty rozhodovať ministerstvo spravodlivosti. Návrh zákona je momentálne v pripomienkovom konaní.
Za odborné vyjadrenie sa neplatí
Pri posudku sa hodnotí, či je práca odovzdaná načas, kvalitne a či má všetky náležitosti. Odmeny vypláca sekcia kriminalisticko-expertíznych činností policajného zboru. Objednávateľ môže skrátiť dohodnutú odmenu, ak posudok nie je úplne v poriadku, stáva sa to však len výnimočne.
Trestný zákon aj poriadok poznajú aj tzv. odborné vyjadrenie znalca, ktoré postačuje pri menej závažných veciach. Znalci ich robia neradi, pretože sa za ne neplatí. Odmietnuť však nemôžu. Dá sa to, len ak je obvinený ich príbuzný, či z technických, alebo iných objektívnych príčin. Inak by sa mohlo stať, že úrad vyšetrovania dá podnet na vyškrtnutie znalca z registra. (rk)
Súdy spomaľuje predvolávanie
BRATISLAVA - Doručovanie zásielok zo súdov je neefektívne a zbytočne spomaľuje konanie, tvrdia sudcovia. Sťažujú sa, že často nemôžu predvolať sporné strany, svedkov, či vyžiadať si znalecký posudok, ale z prieťahov ich potom obviňujú.
„Základnou chybou, prečo sa nedajú skončiť niektoré trestné veci, je, že sa nám nepodarí dostať účastníkov konania do pojednávacej miestnosti. Jednoducho, nemôžeme pojednávať," tvrdí trestná sudkyňa Soňa Smolová z Krajského súdu v Bratislave. Je presvedčená, že nedoručené predvolania majú mimoriadny podiel na počte odročených sporov.
Predseda Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák čaká, že zmenu na lepšie prinesú pripravované rekodifikácie zákonov. „S doručovaním máme naozaj veľké problémy," hovorí.
Ministerstvo o probléme vie. „Doručovanie je vážny, komplexný problém, ktorému venujeme pozornosť, sústavne sa tým zaoberáme a veľmi intenzívne hľadáme riešenie," povedala štátna tajomníčka Lucia Žitňanská.
Za prínos považuje zmenu v Občianskom súdnom poriadku, ktorý už zásielku po niekoľkých dňoch uloženia na pošte považuje za doručenú, aj keď si ju predvolávaný človek nevyzdvihol. Pri trestných sporoch to však neplatí.
Sudkyňa Smolová sa neúspešne pokúšala predvolať kľúčového svedka závažného trestného činu niekoľko mesiacov. Predvolania si ho nenašli ani doma, ani v práci. O spoluprácu požiadala políciu. „Na uvedenej adrese nikto neotváral," niekoľkokrát jej odpovedali policajti. Ľudia podľa sudkyne nie sú ochotní chodiť na pojednávania, hoci podľa zákona vypovedať musia.
Smolová si myslí, že pomôcť by mohli súdni doručovatelia. Ich úlohou je predvolávaných nájsť a zásielky im osobne doručiť. Na súde krátky čas doručovateľa mali, Smolová hovorí, že to pomohlo. „Keby štát dal dokopy sumu, ktorá sa míňa na neefektívne predvádzanie, mohla by sa použiť na zaplatenie niekoho takého." K tomuto riešeniu sa prikláňajú aj v Česku. (rp)
Trestné spory zdrží aj výmena sudcu
V priebehu pojednávania sa nesmie meniť zloženie trestného senátu. Ak by napríklad niektorý z prísediacich zomrel hodinu pred vynesením rozsudku po vypočutí desiatok svedkov, aj tak by sa muselo pojednávanie uskutočniť celé odznova. Na Krajskom súde v Bratislave za pol roka zomreli dve prísediace, opakovať sa preto musí asi 6 procesov.
Zmena v zložení senátov je možná v občianskoprávnych a obchodných konaniach. Predseda senátu pred začatím konania oboznámi nového člena s doterajším priebehom. (rp)
Znalci majú problémy s dodržaním lehôt
BRATISLAVA - Práca súdnych znalcov je pre rozhodovanie súdov nenahraditeľná. Bez ich posudkov často nie je možné rozhodnúť. Stáva sa, že sudcovia posudky nedostávajú tak rýchlo, ako by potrebovali. Niekedy znalci bez vysvetlenia posudok dlhší čas nedodajú.
„Keď má sudca takýto problém so znalcom, mal by to okamžite ohlásiť na krajský súd, ktorý vedie zoznam znalcov. Predseda súdu môže podať návrh na odvolanie znalca," radí sudcom štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Sťažuje sa, že podobné podnety od sudcov nedostávajú. „My nemáme odkiaľ vedieť, ktorý znalec robí dobre a ktorý zle," hovorí. Ministerstvo potom nemôže rozhodnúť o vyškrtnutí znalcov zo zoznamu.
Sudkyňa Soňa Smolová sa už niekoľko mesiacov márne snaží skontaktovať s vybraným znalcom. „Nemám možnosť ho ani zmeniť, lebo som s ním stále nebola v kontakte, neviem prečo nepreberá zásielky a či bude môcť vypracovať posudok," povedala.
(rp)
Znalec si môže slušne privyrobiť
Súdneho znalca, ktorý urobí odborný posudok, vyberá vyšetrovateľ, prokurátor alebo sudca. Rozhodne sa podľa skúseností so znalcom z minulosti alebo po odporúčaní od kolegov.
Krajské súdy vedú zoznamy znalcov v 52 znaleckých odboroch a vo vyše dvesto odvetviach. Nie všetky sú obsadené, preto zákon výnimočne umožňuje za znalca ustanoviť aj odborníka, ktorý v zozname nie je.
Súdnym znalcom je aj Svetozár Droba, predseda sekcie súdnej psychiatrie psychiatrickej spoločnosti. „Spolu s kolegom pripravujem desať až dvadsať posudkov mesačne. Toto množstvo je v celoslovenskom meradle výnimočné. Jeden posudok robíme priemerne za dvadsať hodín."
Za jeden posudok si dnes vyúčtujú 4-tisíc korún. Ak spravia priemerne pätnásť posudkov mesačne, každý z nich si k platu prilepší o 30-tisíc korún. „Výnimočne robíme aj komplikovanejšie posudky, na ktorých pracujeme pol roka. Za takéto si účtujeme okolo 10-tisíc korún."
Väčšinu posudkov chcú vyšetrovatelia. „Zvyčajne máme dva mesiace na vypracovanie posudku, ale dá sa to predĺžiť. Ak by sme to nestihli, je tam pokuta." Objednávateľ odmenu za posudok zníži len výnimočne.
Aby sa psychiater mohol stať znalcom, musí mať sedem rokov praxe v odbore. Krajský súd ho zaradí do zoznamu na odporúčania iných znalcov. Žiadnu špeciálnu skúšku zákon v tomto odbore nepožaduje.
V minulosti boli problémy s vyplácaním odmien pre znalcov, tento rok je to podľa Drobu v poriadku. (rk)