Brusel 24. novembra (TASR) Takmer 85 miliónov kusov falošného tovaru vlani a 50 miliónov v 1. polroku tohto roka zhabali colníci na vonkajších hraniciach Európskej únie. Falzifikáty a napodobeniny kabeliek, elektroniky, liekov či kozmetiky prichádzali do únie najmä z Thajska a Číny.
Ako dnes informovali predstavitelia Európskej komisie (EK), potvrdzuje sa trend z uplynulých rokov: predmetom falšovania už nie sú len luxusné značkové výrobky, ale čoraz viac aj lacnejší bežný spotrebný tovar ako potraviny, lieky, mobilné telefóny a baterky. Keďže falošný tovar nie je predmetom bezpečnostných kontrol, predstavuje nebezpečenstvo pre spotrebiteľov, varovala dnes komisia.
Dve tretiny nepravého tovaru prichádzajúce do EÚ pochádzajú z Thajska a Číny, podobne ako v minulých rokoch. Rok 2002 znamenal tiež výrazný nárast počtu falšovaných cigariet. Počet zhabaných falošných mobilných telefónov sa oproti roku 2000 zvýšil vlani o 503 %, v prípade odevov sa počet falzifikátov zdvojnásobil. Kozmetika a parfumy sa dnes falšujú trojnásobne viac ako v roku 2001.
Naopak výrazne začal klesať počet falošných CD-platní, DVD-platní a kaziet. Zatiaľ čo v roku 2001 zhabali úrady 40 miliónov nosičov, vlani to bolo "len" 12 miliónov. Vysvetliť to možno sčasti stále výraznejším šírením hudby či videa prostredníctvom internetu. Obchodníci s falošným tovarom využívajú na jeho prepravu do únie najčastejšie lietadlá, lode a poštové služby.
Komisia dnes pripomenula, že v boji proti falšovateľom zaujala aktívny prístup. Koncom júla schválila prísnejšie pravidlá, ktoré umožňujú napríklad skonfiškovať viacero druhov tovaru a dôslednejšie kontrolovať batožinu a rôzne zásielky. Pravidlá začnú platiť 1. júla 2004.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pop