Brusel 24. novembra (TASR) Rokovaním o budúcoročnom rozpočte EÚ sa dnes v Bruseli začína dvojdňové zasadnutie ministrov financií EÚ. V druhom čítaní rozpočtu ministri posúdia viacero otvorených otázok, vrátane počtu úradníkov z nových členských krajín, ktorých bude môcť na budúci rok prijať Európska komisia.
Zatiaľ čo exekutíva EÚ požaduje takmer 790 nových ľudí, členské štáty jej doteraz boli ochotné povoliť iba 520 a teraz uvažujú o zvýšení tohto počtu o 150.
V utorok budú ministri diskutovať a možno aj hlasovať o opatreniach voči Nemecku, ktoré porušuje rozpočtové pravidlá eurozóny, pretože jeho rozpočtový deficit presahuje tri percentá HDP. Slovensko bude na rokovaniach zastupovať minister financií Ivan Mikloš.
Koncom týždňa v piatok a sobotu sa na ministerskom konkláve v Neapoli stretnú šéfovia diplomacií európskej dvadsaťpäťky, aby sa pokúsili konečne dosiahnuť výraznejší pokrok v rokovaniach o ústave. Na stole by mali mať konečný kompromisný návrh talianskeho predsedníctva, podľa diplomatov však tento dokument zrejme nebude obsahovať najcitlivejšie oblasti, ako zloženie Európskej komisie či hlasovací systém v Rade ministrov EÚ. Tie teda ostanú otvorené až do decembrového summitu v Bruseli. Za Slovensko cestuje do Neapolu minister zahraničia Eduard Kukan.
Vo štvrtok sa v Bruseli zídu ministri vnútra a spravodlivosti, ktorí sa budú venovať azylovým a imigračným otázkam, najmä definícii utečenca minimálnym štandardom pre procedúru udelenia alebo zamietnutia azylu. Otázka je zablokovaná kvôli nezhodám okolo tzv. zoznamu bezpečných tretích krajín. Ide o krajiny, do ktorých by EÚ mohla vrátiť utečenca, ak nimi prechádzal predtým, ako požiadal o azyl v únii. Za Slovensko má prísť do Bruselu minister vnútra Vladimír Palko.
Ministerská rada pre konkurencieschopnosť bude v stredu a vo štvrtok rokovať a hlasovať okrem iného o kontroverznom pláne financovať z peňazí EÚ výskum kmeňových buniek ľudských embryí. Za istých podmienok to navrhla Európska komisia a podporil Európsky parlament, viaceré krajiny ako Nemecko, Írsko, Španielsko, ale tiež Slovensko sú proti. Tento postoj bude v Bruseli tlmočiť minister školstva Martin Fronc.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh