
Elektronický podpis používa na Slovensku iba zopár podnikovv rámci vzájomného obchodovania. Certifikované technické zariadenia umožnia, aby takýto podpis mohli využívať aj ľudia v styku s úradmi.ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Onedlho by mohol začať fungovať elektronický podpis aj v reálnom živote. Hoci zákon o e-podpise je v platnosti už rok a pol, až v týchto dňoch Národný bezpečnostný úrad schválil prvé dve zariadenia, HSM-moduly typu nShield, na použitie v prevádzkach akreditovaných a neakreditovaných certifikačných autorít.
Na Slovensku zatiaľ e-podpis používa len niekoľko firiem vo vzájomných obchodoch. Certifikované technické zariadenia umožnia, aby sa elektronický podpis mohol využívať aj na bezpečnú elektronickú komunikáciu medzi občanom a štátnou správou. Na úrady už nebude treba cestovať, ale bude stačiť poslať e-mail.
Na rozdiel od vlastnoručného je elektronický podpis vždy iný. Inak sa bude podpisovať každý druh dokumentu. Na fungovane e-podpisu sú potrebné dva kľúče - osobný a verejný. Pri posielaní dokumentu e-mailom ho odosielateľ podpíše vlastným osobným kľúčom (heslom). Ten vydáva po preukázaní totožnosti certifikačná autorita. Je dôležité kľúč chrániť a nepustiť nikdy z ruky.
Inak je to s kľúčom verejným. Ten slúži príjemcovi na odomknutie prijatého dokumentu s e-podpisom.Verejný je preto, lebo by mal byť prístupný každému vo verejne prístupnej databáze. Tam sú ku kľúčom priradené menovky konkrétnych ľudí.
Elektronický podpis nemožno falšovať. Zabezpečuje to práve systém dvoch kľúčov. Ak sa príjemcovi elektronicky podpísaný dokument nepodarí otvoriť prostredníctvom kľúča z verejnej databázy, znamená to, že dokument podpísal niekto iný. Osobný kľúč okrem toho, že spoľahlivo identifikuje odosielateľa, zabezpečuje aj to, aby dokument nemohol po podpísaní niekto cudzí pozmeniť.
Osobný aj verejný kľúč budú mať v skutočnosti podobu hesla. Národný bezpečnostný úrad už certifikoval prvé zariadenia, ktoré budú môcť tieto heslá utvárať. Pri procese certifikácie spolupracovala s ich výrobcom - firmou nCipher - aj slovenská spoločnosť Viasec (patriaca pod Slovanet), ktorá sama už dlhšie uvedené produkty využíva a inštaluje ich v rámci riešení pre svojich zákazníkov.
Čo je to HSM-modul?
* zariadenie veľkosti bežnej CD mechaniky, určené na montáž do serverov na bezpečnostné aplikácie,
* používa sa na generovanie tajných a verejných kľúčov,
* okrem použitia HSM-modulov v prostredí certifikačných autorít sú vhodné aj na bezpečnostné aplikácie v rámci uzavretých firemných systémov a na šifrovanie databáz.
Využitie e-podpisu v zahraničí
* daňové úrady (každoročné podávanie daňového priznania),
* pobočky verejných sociálnych a zdravotných fondov,
* katastre nehnuteľností,
* medzifiremná komunikácia (obchodné zmluvy, faktúry).