BRATISLAVA - Poskytovanie daňových úľav investorom v SR je podľa Európskej únie (EÚ) štátnou pomocou a je v rozpore s pravidlami únie. Slovensko musí ich poskytovanie zladiť s podmienkami EÚ ešte pred samotným vstupom. Vyplýva to z materiálu, ktorý na dnešné rokovanie vlády predkladá ministerstvo financií.
Poskytovanie daňových úľav investorom na Slovensku upravuje najmä nariadenie vlády o podmienkach oslobodenia novovzniknutých subjektov od dane z príjmov a časti zákona o daniach z príjmov. Tieto právne predpisy prijala vláda ako opatrenia hospodárskej politiky štátu na podporu vstupu priamych zahraničných investícií do strategických podnikov. Ich zrušenie v súčasnosti by však v prípade splnenia všetkých podmienok podnikateľskými subjektmi bolo v rozpore s Ústavou SR.
Ministerstvo financií preto už od októbra 1999 absolvovalo viaceré rokovania s Európskou komisiou, v rámci ktorých presadzovalo, aby aj Európska komisia posudzovala daňové úľavy investorom ako opatrenie hospodárskej politiky a aby sa mohli zrealizovať tak, ako boli prijaté. Ministerstvo v predkladanom materiáli navrhuje viaceré alternatívy postupu, na základe ktorých bude vláda viesť ďalšie rokovania o vstupe SR do EÚ v kapitole hospodárska súťaž. Prijatie nariadenia vlády o oslobodení novovzniknutých subjektov od dane z príjmov v roku 1998 podľa predkladaného materiálu podnietilo dynamiku rastu najmä automobilového priemyslu. Spoločnosť Volkswagen Slovakia tak oproti roku 1997 zvýšila výrobu automobilov o 342 percent, výrobu komponentov o 27 percent a prevodoviek o 28 percent. Od roku 1997 zaznamenala spoločnosť nárast počtu pracovníkov o 109 percent na súčasných 7300 zamestnancov. Okrem toho pre spoločnosť Volkswagen Slovakia dodáva ďalších 22 výrobcov. Nákup výrobkov pre automobilový priemysel od producentov v SR od roku 1997 vzrástol o 194 percent. Volkswagen aj na základe prijatých daňových úľav pre investorov plánuje preinvestovať v období 1999 až 2005 približne 1,999 mld DEM. Daňové úspory spoločnosti by tak mali byť asi 512 mil. DEM.