K základnému poisteniu by preto malo pribudnúť individuálne pripoistenie a viac lekárskych zákrokov bude pacient platiť v hotovosti.
Zmena je jednou z kľúčových, ktoré pripravuje minister zdravotníctva Rudolf Zajac v balíku zákonov, ktoré by mali podľa neho platiť od apríla. Zajac hovorí, že nový zákon o zdravotnom poistení zachováva princíp solidarity a neznamená, že „bohatší budú mať lepšiu starostlivosť a chudobní horšiu alebo žiadnu".
Rozdiely však predsa len budú. Tí, čo sa pripoistia alebo si priplatia, dostanú napríklad nadštandardný umelý kĺb alebo šošovku. Platiť navyše alebo pripoistiť sa bude treba napríklad aj za liečbu hemoroidov, kŕčových žíl či niektorých zlomenín.
Tlakom na poisťovne chce zase Zajac dosiahnuť, aby pri istých diagnózach, napríklad onkologických ochoreniach, dostal každý primeranú liečbu „bez ohľadu na to, či je chudobný, alebo bohatý".
Ľudia sa budú môcť pripoistiť v zdravotných aj komerčných poisťovniach, zatiaľ však ešte nevedno, koľko to bude stáť. Nie je totiž úplne jasné, ktorá liečba vypadne zo základného ošetrenia, ani to, koľko jednotlivé výkony - napríklad ošetrenie zlomenej nohy - stoja.
Takmer isté je, že až na výnimky si pacienti zaplatia ošetrenie zubov. Úplné pripoistenie na zuby je príliš drahé. „Treba rátať s tým, že sa na ne bude doplácať v hotovosti," hovorí poradca ministra Peter Pažitný.
V individuálnom pripoistení by mal fungovať aj systém bonusov, podobne ako pri poistení auta. Tí, čo jazdia bez nehody alebo sa starajú o svoje zdravie a sú málo chorí, môžu dostať od poisťovní zľavu.
Zákon o zdravotnom poistení má zaviesť trhové princípy a konkurenciu medzi poisťovňami, zdravotníkmi, a tým znížiť náklady v zdravotníctve ako celku, píše ministerstvo.
Zdravotné poisťovne sú zatiaľ v hodnotení návrhu zdržanlivé. „Poistný zákon a zákon o rozsahu sú spojité nádoby. Kým nebude známy rozsah, tak sa nedá veľmi hovoriť o pripoistení," hovorí Peter Kvasnica, predseda Združenia zdravotných poisťovní.