Bývalý stavebný hangár, ktorý slúžil robotníkom pri budovaní Eurotunela na francúzskej strane Lamanšského prielivu, sa premenil na zberné stredisko pre utečencov. Takmer každý deň tam príde niekoľko desiatok ľudí, ktorých jediným cieľom je dostať sa za akúkoľvek cenu do Veľkej Británie, uvádza španielsky denník El País.
Červený kríž sa o nich stará zadarmo. Poskytuje im trikrát denne jedlo, sprchu, služby a spoločné spálne, v ktorých sa v súčasnosti zdržuje 850 imigrantov z 15 krajín. Celé zariadenie pôvodne slúžilo kosovským utečencom. Za šestnásť mesiacov hangár poskytol strechu nad hlavnou približne 23-tisíc osobám. Predpokladá sa, že každý deň sa na druhú stranu kanála dostane viac ako stovka ľudí.
V blízkosti utečeneckého strediska je skôr vidiecky pokojné mestečko Sangatte. Pred týždňom sa tam odohralo niekoľko bitiek, pri ktorých sa zranilo niekoľko desiatok ľudí. Starosta Sangatte René Lapoter preto požiadal o dočasné uzatvorenie utečeneckého tábora v nočných hodinách. Po incidente sa situácia upokojila.
Všetci utečenci majú ten istý rytmus. Cez deň jedia, spia a telefonujú. Po večeri prejdú dvanásť kilometrov s batohom na chrbte. Prechádzajú cez čisté ulice Sangatte alebo mesta Calais, až kým sa nedostanú k vlakovej stanici alebo k prístavu.
„Keď sa snažíme dostať do kamiónov, tak nás prenasledujú,“ hovorí mladý Iránec Reza. Odkedy sa posilnili stráže v prístave, utečenci sa pokúšajú prejsť do Británie vlakom prechádzajúcim cez Eurotunel. Koncom roka 2000 sa posilnili elektronické bezpečnostné zariadenia pri koľajniciach, viac je aj hraničných policajtov. Jeden utečenec však pred týždňom zahynul, keď sa pokúšal naskočiť do jedného z vlakov.
Medzi kráčajúcimi tieňmi v noci vidno aj malé deti, ktoré za ruku vedú ich rodičia. Tí, ktorí idú s rodinou, majú v pláne dohodnúť si stretnutie s „kontaktom“, ktorému zaplatia od 250 do 500 dolárov za osobu. „Kontakt“ im má pomôcť pri prechode do Británie, hovorí Bega, mladý turecký Kurd. Prišiel do Calais v sprievode svojej manželky a šesťročného dieťaťa. „Deti trpia najviac. Ak chceme, aby neplakali či nekričali, musíme ich uspať liekmi.“
Cestu do Calais podľa denníka El País kontroluje kurdská a albánska mafia, ktorá takto zarába obrovské peniaze. Ilegálnych imigrantov pritom prevážajú natlačených v kamiónoch. „Z Iránu som prešiel do Turecka, potom Bulharska, Juhoslávie, Chorvátska, Talianska a potom Francúzska. Iní však prišli cez Turecko, Grécko, Albánsko a odtiaľ priamo do Talianska a Francúzska,“ dodáva Reza.
Prišli až do Calais, pretože počuli, že Briti sú voči prisťahovalcom flexibilnejší ako iní Európania. Na Londýn však vlády ostatných členských štátov EÚ už dlhší čas naliehajú, aby zastavil prílev prisťahovalcov. No aj napriek možnej zmene britskej azylovej legislatívy sú francúzske úrady presvedčené, že návrat utečencov do ich pôvodných krajín bude veľmi komplikovaný, pretože až 85 percent z nich o sebe hovorí, že pochádza z konfliktných oblastí. (taa)