ný čas naráža na zarytý odpor nielen odborov a obchodníkov, ale aj vládnych a opozičných politikov.
„To neznamená, že každá Billa bude mať otvorené do polnoci,“ namieta Bartenstein. „Ale jednotlivé podniky tieto šance využijú,“ dodáva. Bartenstein navrhuje, aby rakúske obchody mohli mať otvorené od pondelkovej polnoci do sobotného popoludnia – konkrétne do 17.00 h. Nedeľa má naďalej zostať „svätá“.
Podľa platného zákona môžu obchody v Rakúsku otvoriť až o šiestej ráno. Od pondelka do piatka musia zatvoriť najneskôr o pol ôsmej večer, v sobotu už o piatej. Predavači pritom môžu stáť za pultom len každú druhú sobotu. V nedeľu môžu pracovať len malí obchodníci a ich rodinní príslušníci.
Celkovo pritom nemôžu byť obchody otvorené dlhšie než 66 hodín týždenne. Bartenstein to chce rozšíriť na 72 hodín. Proti tomu sú odbory, ale aj koaliční ultrapravicoví slobodní, ktorí poukazujú na ťažkosti nočnej práce.
Hlavným argumentom odporcov liberalizácie je tvrdenie, že vraj zvýhodňuje veľké obchodné reťazce a nákupné strediská. „Ide skôr o to, byť pružný alebo menej pružný než malý alebo veľký,“ namieta obchodný expert viedenského hospodárskeho výskumného ústavu Michael Würger.
Obmedzenie otváracích hodín v Rakúsku zaviedli v päťdesiatych rokoch. Cieľom bolo ochrániť veľké obchody pred konkurenciou rodinných podnikov, ktoré mohli v podstate otvoriť kedykoľvek. „Teraz sme koncovým svetlom Európy,“ upozorňuje Bartenstein.
Tvrdé obchodné pravidlá už teraz neznamenajú, že v Rakúsku po večeroch, v noci alebo v nedeľu nenakúpite. Na mnohých miestach ponúkajú benzínové čerpadlá 24 hodín denne za štandardné ceny široký sortiment potravín a ďalšieho tovaru. Mnoho pekární má otvorené aj v nedeľu dopoludnia.
Odbory si však vymohli, že napríklad potravinársky koncern Billa nesmie mimo „riadneho otváracieho času“ predávať tovar, ktorý súdny znalec neoznačil za „cestovné občerstvenie“. „Prečo si v nedeľu nemôžem kúpiť prášok na pranie?“ vrtí hlavou väčšina zákazníkov preplnenej filiálky Billy na Stanici Františka Jozefa. Bartenstein chce reštrikcie v sortimente staničných obchodov a benzínových čerpadiel nahradiť obmedzením celkovej predajnej plochy.
PRE SME – DAVID ZELINGER, ORF, Viedeň