
FOTO AUTOR
a ťahavej zeliny. Rukami rozhŕňam rákosie, nazerám do tajuplného mokrého prostredia. Zrazu ponad hustý porast preletela celkom nízko myšiarka močiarna. To je priam zázrak, veď túto sovu hľadám pri každej príležitosti.
Myšiarka močiarna je stredne veľká sova. Obe pohlavia sú rovnako sfarbené: po celom tele sú výrazne hnedoškvrnité, okrovobelavé. U nás patrí medzi najvzácnejšie hniezdiče. Možno preto, že hniezdi na zemi, kde príde počas hniezdenia o stratu až deväťdesiat percent znášok. Veď na lúkach a v trstinách žije množstvo dravcov, napríklad lasica, hranostaj, mačka domáca, dravé kane močiarne i lesné, vrany aj krkavce. Suchý porast prerastá jarná zeleň a v tejto spleti sa mi zablikali biele škvrny. Prehrniem jemné seno. Boli tam ukryté dve biele podlhovasté vajcia. Myšiarka už na nich pevne sedela. Vyletela až vtedy, keď som jej takmer skočil do hniezda.
Zvečerieva sa. Tichý súmrak prerušilo silné zavrešťanie zajaca. Že by ho chytila líška? Vtom sa z tmy vynoril biely vták. Letel ticho, nehlučne mával krídlami. Svetlá škvrnitosť tela nasvedčovala, že to môže byť len myšiarka močiarna. Žeby ju prilákalo zajačie vrešťanie? Samica sedí na vajciach a tu loví samec, ktorý jej nosí potravu. Už som videl v noci na love výra, sovu lesnú, myšiarku ušatú, ale ani jedna sova sa nejavila v tme tak nápadne svetlá. Ráno som prišiel k hniezdisku myšiarky močiarnej. Pevne sedela na znáške.
K rybníku som sa vrátil až o šesť týždňov, hniezdisko myšiarok som ledva našiel. V hniezde som našiel zopár vývržkov, ale mláďatá tam neboli. Vtom spoza trstinovej steny vyletela samica. Potom tu lietali obe staré myšiarky a kŕmili mláďatá, ktoré už boli rozlezené po okolitých trávach. IVAN KŇAZE
Myšiarka močiarna hniezdi na zemi.