
Strapky na difenbachii.FOTO AUTOR
Zaslaný list fikusu bol suchý, preto sa nedal dôkladne vyšetriť na prítomnosť škodcov. Na fikusoch môžeme najčastejšie nájsť roztočce alebo strapky, ktoré cicajú rastlinné šťavy zvyčajne na spodnej strane napadnutých listov. Na ich prítomnosť nás upozorňujú drobné belavé alebo striebristé škvrnky či bodky na vrchnej strane listov. Okrem toho sa roztočce prezrádzajú aj jemnou pavučinkou, strapky zase pomerne veľkými čiernymi kvapkami trusu na spodnej strane listov (na snímke). Silno poškodené listy v oboch prípadoch žltnú, hnednú a opadávajú.
Na zisťovanie škodcov treba odoberať ešte živé listy s uvedenými príznakmi. Treba ich zabaliť najprv do vlhkých, potom do suchých novín a až nakoniec vložiť do igelitového alebo mikroténového vrecka. Ak škodcov nezistíme, príčiny nezdravého stavu rastlín musíme hľadať v pestovateľských podmienkach. Môže to byť napríklad príliš vlhký substrát spojený so zlým odtokom vody z kvetináča, nedostatok vlahy, málo svetla alebo naopak priame slnečné žiarenie. Tu by som chcel pestovateľom izbových rastlín pripomenúť, aby si preštudovali nároky jednotlivých kvetín a podľa možností im vytvorili optimálne podmienky.
Keď sa určitej rastline dlhodobo nedarí a nie je napadnutá škodcami, treba ju čo najskôr presadiť do čerstvej zeminy, určenej na pestovanie izbových rastlín, a do kvetináča s odtokovým otvorom. Pri presádzaní skontrolujeme korene a zahnívajúce časti odrežeme. Približne dva mesiace po presadení začneme rastliny prihnojovať.
Ing. JURAJ MATLÁK