
Medzi často chované kožušinové zvieratá patria nutrie.FOTO ARCHÍV
Stáva sa, že na farme noriek zaznamenávame málopočetné vrhy, aj keď sú dodržané všetky plemenársko-zootechnické zásady chovu. V takomto prípade môžeme predpokladať, že zvieratá sú napadnuté plazmocytózou, čiže Aleutskou chorobou, ktorej prítomnosť sa dá zistiť len krvnými testmi.
Baktéria Clostridum botullinum sa nachádza prevažne v pôde a v neupravenej vode ako neškodný mikroorganizmus. Keď sa dostane do zapareného mäsového krmiva, je schopná aj bez prístupu vzduchu produkovať prudký jed botulotoxín. Po zožratí nakazeného krmiva mäsožravými kožušinovými zvieratami, ale platí to aj o psoch, vzniká v ich populácii v priebehu 8 až 36 hodín ochorenie zvané botulizmus. Napadnutý je centrálny nervový systém, ktorý reaguje ochrnutím svalov, ťažkosťami pri prehltávaní, dostavuje sa nevoľnosť, vracanie a poruchy videnia. Otrava prepukne najmä vtedy, keď zvieratá neboli preventívne očkované. Po vypuknutí nákazy zvyčajne už zvieratám niet pomoci a úhyn býva takmer stopercentný.
Tuberkulóza sa vyskytuje pri všetkých živočíchoch. Príznaky sú dosť všeobecné. Zvieratá výdatne žerú, ale predsa chudnú. V podkoží sa im objavujú zdurené miazgové uzliny, ich srsť sa ježí a stáva matnou. Táto forma nákazy môže byť prenosná aj na ľudí.
Brucelózu prenášajú najmä voľne sa pohybujúce hlodavce. Jedným z prvých príznakov je zvýšený počet potratov a zároveň rodenie malých a málo životaschopných zvierat. Pri samcoch sa choroba prejavuje zväčšením semenníkov a zdurením miazgových uzlín v podkoží. Choré jedince po diagnostikovaní brucelózy sa určia na kožkovanie.
Psinka sa v chovoch mäsožravcov vyskytuje často. Zdrojom nákazy na farme sú túlavé zvieratá, ktoré majú voľný prístup ku klietkam. Vírus napáda ich nervový systém. Prvými príznakmi sú nechuť do žrania, výtok z očí a navretie nášľapových vankúšikov na na labkách. V neskorších etapách sprevádzajú ochorenie kŕčovité záchvevy tela, pri ktorých zvieratá hynú.
Besnota sa prenáša nakazenými, zväčša voľne žijúcimi zvieratami, ktoré sa dostanú do kontaktu s domácimi zvieratami. Prenášačom nákazy môže byť pes, líška, ale aj tchor.
Prašivina napáda najmä líšky v nehygienických ustajňovacích priestoroch. Pôvodcom je roztoč, ktorý si prevŕtava chodbičky v koži a vylučuje zasychací sekrét. Najskôr sa objavuje na ušniciach. Ak sa nezačne s liečbou, postupne napáda celé telo.
K nákazlivým ochoreniam patria aj parazitózy. Z vnútorných parazitárnych chorôb spomenieme najmä kokcidiózu, toxoplazmózu, strongylózu, motoličnatosť; z vonkajších inváziu bĺch. (or)