
Okolo stromčekov upevníme chrániče z pletiva, drevenýchtyčiek, čečiny, zo slamy alebo z plastickej fólie.KRESBA JOZEF POBJECKÝ
Koncom jesene a v zime je najdôležitejším spôsobom ochrany proti škodlivým činiteľom mechanická ochrana ovocných drevín. Ekozáhradkári sa počas vegetačného pokoja zamerajú najmä na zber opadaných plodov napadnutých moniliózou, odstraňovanie a likvidáciu mumifikovaných plodov, odstrihávanie výhonkov napadnutých múčnatkou, moniliózou, apoplexiou marhúľ, rakovinou a drevokaznými hubami.
Likvidujú tiež hniezda prezimujúcich húseníc z korún stromov, pohrabú a spália lístie napadnuté chorobami, ošetria rany na kôre, odstránia a liečia glejotok. Likvidujú stromy napadnuté šarkou, proliferáciou jabloní a marhúľ úplne postihnutých apoplexiou, obaľovačom kôrovým a kôrovcom ovocným. Mechanicky ničia húsenice a drevotoče v chodbičkách konárikov.
Pri zostrihovaní plodov a konárov napadnutých moniliózou zoberieme aj kúsok zdravého konárika, pretože ich podhubie vrastá do vodivých ciest a medzibunkových priestorov, ktoré môže neskôr spôsobiť moníliové usychanie konárov. Kmene starších stromov očistíme kefou (cirokovou alebo kovovou), aby sme odstránili škodcov, ich štítky a kukly. Uschnutú starú kôru stromov (borku) odstránime, rany vyčistíme, dezinfikujeme 1-percentným roztokom Sulky a zatrieme štepárskym voskom alebo balzamom. Glejotok, ktorý sa vyskytuje najmä na kôstkovinách, a nektriovú rakovinu jabloní ošetríme rovnako. Stromy silne postihnuté glejotokom zlikvidujeme.
Na kmene ovocných stromov pripevníme lepové pásy proti lezúcemu hmyzu (piadivky, vošky, mravce), aby sa škodcovia nedostali do korún stromov na prezimovanie. V neoplotených záhradách pripevníme na stromčeky chrániče proti zveri (z pletiva, PVC, latiek, hrubého papiera). Skontrolujeme oplotenie, aby sa do záhradky nedostala zver.
Významným pomocníkom ekozáhradkára v boji proti škodcom je vtáctvo, najmä sýkorky. Nezabúdajme preto na ich prikrmovanie a napájanie.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.