Hoci epidemiológovia nahlásili, že sa deťom podáva na posilnenie imunitného systému gamaglobulín, nestalo sa tak. Gamaglobulín totiž v lekárňach chýba.
„Nechápem, ako môže niekto také niečo tvrdiť, keď všetci veľmi dobre vedia, že gamaglobulín nie je takmer v žiadnej lekárni v okolí," hovorí lekárka Izabela Hriňáková, do ktorej obvodu trieda patrí. Rodičia detí, s ktorými prišiel nakazený chlapec do styku, chceli od lekárky vedieť, kde môžu zohnať očkovaciu látku.
Z jedenástich lekárni v Rožňavskom a Revúckom okrese mali zásoby len v Štítniku. V ďalších dvoch ostalo z neho len po päť kusov.
„Obrátila som sa na Štátny zdravotný ústav v Rožňave. Tam mi však povedali, že mám zavolať na vyšší územný celok v Košiciach. Ale tam bol zapnutý len odkazovač," hovorí Hriňáková.
„O situácii v Krásnohorskom Podhradí už viem. Bohužiaľ, gamaglobulín je problém, pretože na Slovensku v súčasnosti neexistuje výrobca. Rovnako o jeho nedostatku vedia aj na ministerstve zdravotníctva, ale riešiť to zatiaľ nemôžu," povedal referent farmácie vyššieho územného celku v Košiciach Pavel Gawlas. Podľa jeho ďalších slov je gamaglobulín dlhodobým problémom a v prípade vyskytnutia žltačky sa doslova sťahuje z okresu do okresu.
„Niekoľko dávok mi sľúbili v Dobšinej," hovorí riaditeľ školy, ktorú chorý žiak navštevuje Ladislav Mikula. „Zatiaľ máme zaočkovaných len niekoľko detí. Rodičia si látku pozháňali sami," hovorí riaditeľ Mikula.
V triede štvrtákov majú od minulého týždňa nainštalované umývadlo s chloramínom, v ktorom si deti dezinfikujú ruky a škola sa zabezpečila priebežnou ohniskovou dezinfekciou. Riaditeľ verí, že sa im situáciu podarí zvládnuť a žltačka neprepukne vo veľkom.
V priebehu včerajšieho dňa sa gamaglobulín vykúpil aj v tých lekárňach, kde ešte niekoľko ampuliek predvčerom mali. Ľudia takto reagovali na informáciu o výskyte choroby.
RENÁTA MAZURKOVÁ