Na obchodovanie začiatkom tohto týždňa ropní šejkovia dlho nezabudnú. Prepad ceny ropy na svetových trhoch by sa dal prirovnať ku krachu akciového trhu v roku 1987. Zatiaľ, čo kolaps cien akcií znamená pre ekonomiku a obyvateľstvo tragédiu, z poklesu ceny ropy majú radosť všetci okrem šejkov a petrolejárskych firiem.
Cena ropy začala padať už v pondelok počas obchodovania na londýnskom komoditnom trhu, teda v dopoludňajších hodinách európskeho času. V priebehu niekoľkých hodín klesol jej kurz o dva doláre za barel. Popoludní sa otvorili brány komoditných búrz v Spojených štátoch a výpredaj prerástol do voľného pádu.
Z trhu zmizli kupujúci a cena barelu ropy sa znížila o ďalšie dva doláre. Ide o najväčší prepad cien od roku 1991. Od teroristického útoku na USA tak ropa stratila 15 percent a barel čierneho zlata sa obchoduje po 22 dolárov. Aj keď sa ceny začali včera opäť mierne zvyšovať, veľkú úlohu v diktovaní cien ropy stále hrajú špekulácie na svetových trhoch.
Po útoku 11. septembra začalo veľa obchodníkov špekulovať o raste cien ropy v očakávaní okamžitej reakcie USA, ktoré by mohli svojou masívnou vojenskou reakciou ohroziť ťažbu ropy na Blízkom a Strednom východe. Opakovala by sa tak situácia spred desiatich rokov, keď Saddám Husajn zapálil ropné polia v Kuvajte. Táto teória sa však rýchlo ukázala ako mylná a prípadný útok sa zrejme vyhne arabským krajinám produkujúcim ropu. Dokonca aj pri prípadnom odstavení ťažby Iraku sa Saudská Arábia zaručila, že je schopná nahradiť výpadok z vlastných zdrojov.
Naproti tomu zavážil argument, že globálna ekonomika upadne po teroristických útokoch na USA do recesie, čo značne zníži dopyt po rope a jej derivátoch. To tlačí ceny prudko nadol.
Členské krajiny kartelu OPEC už oznámili, že budú spolu s ostatnými producentmi ropy ako je Rusko, Nórsko, Mexiko, Egypt, Sudán a Omán diskutovať o súčasnej situácii na trhu s ropou. Ako pravdepodobné sa ponúka riešenie, že v reakcii na očakávaný pokles dopytu znížia cenové pásmo ešte viac.
Najväčší pokles dopytu sa očakáva v prípade leteckých palív. Dramatický úbytok cestujúcich vedie k rušeniu približne tretiny letov a aerolínie chcú prepustiť stotisíc ľudí. To je samo o sebe dôkazom toho, že sa čaká zmena dlhodobej situácie v letectve, a nie len krátkodobý výkyv.
Pre motoristov je tregédia šejkov naopak dôvodom k oslave. Cena benzínu by mala počas najbližších týždňov klesať. Slovnaft už so zlacňovaním začal a znížil ceny palív o korunu na liter.
K znižovaniu cien ropných produktov na čerpacích staniciach by mal prispieť aj slabší dolár, ktorého kurz síce významnejšie nepadá, avšak je stále pod svojou dlhodobou úrovňou. To by spolu s lacnejšou ropou mohlo viesť k ďalšiemu znižovaniu cien benzínu a nafty.
(tv)