
MALOOBCHODNÉ TRŽBY PO „STAROM“ A PO „NOVOM“
BRATISLAVA - Štatistický úrad SR tento týždeň odhalil „čiernu skrinku“ ekonómov, ktorí doposiaľ nemali presvedčivé vysvetlenie pre klesajúci trend maloobchodných tržieb. Všetky ostatné makroekonomické ukazovatele totiž v ostatných mesiacoch naznačovali, že Slováci napriek nárastu reálnych miezd, vyplácaniu privatizačných dlhopisov, mierne klesajúcej nezamestnanosti a rastúcej spotrebe domácností míňajú v obchodoch stále menej.
Podľa revidovaných štatistických údajov však maloobchodné tržby nielenže neklesali, ale naopak, prudko stúpali. Namiesto aprílového poklesu o 0,5 percenta dnes Štatistický úrad vykazuje 2,8-percentný rast, májový mierny nárast o 0,7 percenta nahradil 3,9 percenta a júnový pokles o 2,7 percenta je podľa aktuálnych údajov rast o 0,4 percenta.
„Staré“ údaje boli pre ekonómov prekvapujúce. „Bola to dilema, ktorú bolo možné vyriešiť len ťažko. My sme o takom trende hovorili ako o prekvapení,“ tvrdí hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Niektorí analytici hľadali vysvetlenie v „osvedčenejších“ spôsoboch. „Občas sa zvykne hovoriť o tieňovej ekonomike, keď sa nevie, čo sa deje,“ pripustil Tóth.
Zmeny v štatistických údajoch výrazne ovplyvnili aj vývoj indexu ekonomickej sily občana (ESO), ktorý raz za mesiac zverejňuje Slovenská ratingová agentúra. „Skutočnosť v predchádzajúcich mesiacoch bola lepšia, než to ukazovali vtedy zverejnené čísla. Maloobchodným tržbám by mali čoraz viac ‘pomáhať‘ aj výplaty dlhopisov Fondu národného majetku,“ uviedla agentúra pri analýze júlového vývoja indexu ESO.
Podľa pôvodných údajov hodnota indexu stagnovala už do marca tohto roku. Revízia spôsobila, že po miernom poklese vo februári nabral index opäť rastúci trend.
MICHAL NALEVANKO